wtorek, 26 lipca, 2022

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Wystawa „W dwóch światach. 25 niemieckich historii…” na Zamku Piastowskim

25 września 2018 17:00

Bezpłatnie
plakat_w_dwoch_swiatach._25_niemieckich_historii

Już 25 września odbędzie się wernisaż wystawy na Zamku Piastowskim. Wystawa „W dwóch światach. 25 niemieckich historii…” to prezentacja historii, kultury i tradycji mniejszości niemieckich.

Jeszcze nigdy dotąd nie zdarzyło się, aby mniejszości niemieckie wspólnie wystąpiły publicznie, aby zaprezentować swoją historię, kulturę i tradycję. Wystawa przygotowana przez Grupę Roboczą Mniejszości Niemieckich pt. „W dwóch światach. 25 niemieckich historii. Prezentacja mniejszości niemieckich” przedstawia genezę i tradycje, a także aktualną działalność 25 mniejszości niemieckich funkcjonujących w Europie Środkowej i Wschodniej oraz krajach byłego ZSRR.

– Na wernisaż wystawy zapraszamy we wtorek 25 września do domu książęcego na Zamek Piastowski w Raciborzu. Początek o godz. 17.00, wstęp wolny – zachęca Grzegorz Nowak z Punktu Informacji Turystycznej.

Ekspozycja umożliwia wgląd w szeroko rozumianą tematykę kultury mniejszości niemieckich, prezentując kwestie tożsamościowe, pielęgnowania języka, tradycji i obyczajów. Ponadto wystawa obrazuje dziedziny związane z edukacją, sztuką, z życiem religijnym, młodzieżą oraz mediami, przedstawia podejmowane projekty kulturalne, jak również procesów politycznych i społeczno-demograficznych toczących się w poszczególnych krajach i mających wpływ na działalność poszczególnych grup. Tablice tematyczne w języku niemieckim, wyposażone są w różne elementy, takie jak stacje audio i wideo, książki tematyczne, kolaże zdjęć, teksty objaśniające, a także w kilka wysp tematycznych.

Wystawa oferuje odwiedzającym niezwykłą okazję do odkrycia wspólnych elementów, a także różnic między poszczególnymi mniejszościami niemieckimi w ich krajach i regionach, w których zamieszkują. Ekspozycja ma na celu nie tylko uświadomienie gościom różnorodności mniejszości niemieckich, ale także ma dać impuls do rozmyślań i dyskusji nad wartością jaką reprezentują mniejszości.

Oprócz Raciborza wystawę będzie można zobaczyć w następujących miejscach:
– 10.09. – 20.09.2018 – Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego, „Ostrówek” (ul. Piastowska 14, 45-082 Opole)
– 22.09.2018 Hala Stulecia we Wrocławiu (ul. Wystawowa 1, 51-618 Wrocław)

Wystawa prezentowana jest od 2017 do 2020 roku w wielu krajach Europy. Dotychczas obecna była już w Ambasadzie Węgier w Berlinie, Niemieckim Muzeum Północnego Szlezwiku w Sonderborg (Dania), Siedzibie Saksońskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w Dreźnie, Siedzibie Demokratycznego Forum Niemców w Sibiu (Rumunia), a także w Muzeum Miejskim w Kežmarok (Słowenia). Następnie wystawa przeniesie się z Polski bezpośrednio na Litwę, a następnie na Łotwę. Wszelkie pytania związane z wystawą prosimy kierować do siedziby Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce (ul. Krupnicza 15, 45-013 Opole, tel.: 77 453 85 07).

oprac./A/

Szczegóły

Data:
25 września 2018
Godzina:
17:00
Koszt:
Bezpłatnie
Kategoria Wydarzenie:
Wydarzenie Tagi:
, , ,

Miejsce wydarzenia

Zamek Piastowski w Raciborzu
ul. Zamkowa 2
Racibórz, śląskie 47-400 Polska
+ Google Map
Telefon:
32 414 02 33
Zobacz witrynę: Miejsce wydarzenia

– reklama –

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here

- Reklama -

Polecane

- Reklama -

Najnowsze