- wydarzenie już minęło.
Opowieści kobiet z rodzin górniczych. Spotkanie z dr Moniką Glosowitz w raciborskiej bibliotece 12 lutego

W spotkaniu obok autorki udział wezmą także bohaterki książki. Będzie to okazja, by porozmawiać o codziennym życiu w rodzinach górniczych.
12 lutego o godz. 18:00 w bibliotece przy ul. Kasprowicza 12 w Raciborzu odbędzie się spotkanie z dr Moniką Glosowitz – autorką książki „Opowieści kobiet z rodzin górniczych” oraz jej bohaterkami. Wstęp wolny.
Żony, matki, córki i siostry górników, a także kobiety, które same pracowały w kopalniach – to one są bohaterkami książki „Opowieści kobiet z rodzin górniczych”. Publikacja będąca efektem trzyletniej pracy przedstawia 24 opowieści o życiu w rodzinach górniczych, zarówno w pracy, jak i w domu. Książka powstała w wyniku dwóch edycji konkursu na formy pamiętnikarskie, który miał na celu uzupełnienie historii społecznej Górnego Śląska o głosy kobiet. Całość wzbogacają portrety autorek wspomnień wykonane przez Karolinę Jonderko – laureatkę World Press Photo 2021, córkę górnika z Rydułtów. Eseistyczne wprowadzenie napisała Monika Glosowitz – badaczka literatury, działaczka społeczna, adiunktka w Instytucie Literaturoznawstwa Uniwersytetu Śląskiego, a prywatnie – córka elektromontera dołowego z KWK Knurów. W rozmowie obok autorki udział wezmą także bohaterki książki: Aleksandra Abdul-Razak, Gabriela Gizdoń i Barbara Goczał-Ptak. Będzie to okazja, by usłyszeć ich historie, porozmawiać o codziennym życiu w rodzinach górniczych oraz o tym, jak wyglądało i wciąż wygląda miejsce kobiet w świecie zdominowanym przez przemysł wydobywczy.
Podczas spotkania będzie możliwość zakupu książek.

oprac. /kp/
– reklama –






![Opowieść o Camino de Santiago w bibliotece na Ostrogu [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/12/santiago-klub-przyjaciol-biblioteki.jpg)
![Kawiarenka Seniora: rozmowy o świętach, zdrowiu i codziennych wyzwaniach [ZDJĘCIA] Kawiarenka Seniora: rozmowy o świętach, zdrowiu i codziennych wyzwaniach](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/12/kawiarenka-seniora.jpg)
![Złote medale zawodników Łamatora na mistrzostwach Śląska [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/12/lamator-raciborz-11.jpg)




![Uroczyste obchody 70-lecia Przedszkola nr 10 w Raciborzu [ZDJĘCIA] Uroczyste obchody 70-lecia Przedszkola nr 10 w Raciborzu](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/12/przedszkole-nr-10.jpg)
![Co czyta młodzież po obu stronach granicy? Polsko-czeskie seminarium w raciborskiej bibliotece [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/12/czy-mlodziez-w-czechach-czyta.jpg)
![Czy artysta ma prawo przekraczać granice? Debata na Stacji Młodych [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/11/debata-mlodych-stacja-mlodych.jpg)

![Uroczysty hołd pomordowanym w Zbrodni Katyńskiej oddany przez Policję w Brzeziu [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/12/Policjanci_Brzezie_DSC01177.jpg)







![Zawodnicy KSW Łamator z medalami na Copa Silesia 11 [ZDJĘCIA] Zawodnicy KSW Łamator z medalami na Copa Silesia 11](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/12/lamator-raciborz.jpg)
