
Zaplanowano ćwiczenia, kursy, działania w terenie i wyposażenie jednostek OSP w sprzęt.
28 czerwca w czeskim Piszczu zainaugurowano działania w ramach transgranicznego projektu „Cztery żywioły – gotowi na zmianę klimatu”. Ich celem jest zwiększenie zdolności systemowego działania służb zintegrowanego ratownictwa w reagowaniu na skutki zmian klimatu. W spotkaniu wziął udział wójt gminy Krzyżanowice Grzegorz Utracki, także jako prezes Euroregionu Silesia, oraz strażacy OSP z gminy Krzyżanowice.
Gmina ta jest jednym z partnerów projektu, do którego weszło dziesięć gmin pogranicza – cztery polskie: Kornowac, Krzanowice, Krzyżanowice i Pietrowice Wielkie oraz sześć czeskich: Bělá, Šilheřovice, Hať, Píšť, Vřesina, Strahovice.
Uczestnicy będą teraz pracować nad działaniami systemowymi wzmacniającymi współpracę transgraniczną OSP, zostanie zakupiony sprzęt specjalistyczny, w tym samochody, a także przeprowadzone szkolenia w celu przygotowania zdolności jednostek OSP do podejmowania działań po polskiej i czeskiej stronie w akcjach związanych z działaniem żywiołów – wodą, ogniem, powietrzem i ziemią. W gminie Krzyżanowice zakupiona zostanie łódź płaskodenna wraz z przyczepą oraz specjalistyczny sprzęt strażacki dla OSP Tworków, Krzyżanowice i Zabełków, które jako jedyne mogły wejść w projekt ze względu na należność do Krajowego Systemu Ratowniczego. Strażacy przejdą też specjalistyczne szkolenia – ster motorzysty i kwalifikowanej pierwszej pomocy. W 2025 r. zostaną przeprowadzone specjalistyczne warsztaty na terenie Polski i Czech.
Projekt „Cztery żywioły – gotowi na zmiany klimatu” jest w 80% dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w programie INTERREG Czechy – Polska 2021-2027. Całkowite wydatki dla wszystkich partnerów: 1 155 456,19 euro, czyli 5 315 098,47 zł.
fot. UG Krzyżanowice
oprac. /kp/






![Skaza z Raciborza na podium Mistrzostw Polski w Artistic Show Dance [ZDJĘCIA] Skaza z Raciborza na podium Mistrzostw Polski Artistic Show Dance](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/03/zespol-skaza-raciborz.jpg)






![Fani „Władcy Pierścieni” rywalizowali w konkursie na Stacji Młodych [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/04/biblioteka-druzyna-pierscienia.jpg)
![Mali Odkrywcy Sztuki z RCK na sportowym treningu [ZDJĘCIA] [WIDEO] Mali Odkrywcy Sztuki z RCK na sportowym treningu](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/04/mali-odkrywcy-sztuki.jpg)
![Powiatowe eliminacje Małego OKR w Raciborzu. Najlepsi wystąpią w Katowicach [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/03/konkurs-recytatorski-maly-okr.jpg)
![Protesty nie zatrzymały wycinki. Lipy zniknęły z cmentarza przy ul. Głubczyckiej [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/03/lipy-cmentarz-glubczycka.jpg)



![Polsko-czeskie spotkanie bibliotekarzy w Raciborzu [ZDJĘCIA] Polsko-czeskie spotkanie bibliotekarzy w Raciborzu](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/03/biblioteka-nie-ogranicza.jpg)

![Raciborska bohemistyka świętuje 20-lecie działalności [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/03/bohemistyka-filologia-czeska-ans-raciborz.jpg)

.jpg)





