Projekt Belfer on-line

W okresie do 30.11.2012 roku, dzięki wykorzystaniu bazy dydaktycznej PWSZ, będzie realizowany projekt w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki . W Raciborzu właśnie pojawiły się broszurki, promujące przedsięwzięcie.

W ramach działań promocyjnych w dniu 13.01.2011 r. zorganizowano konferencję inaugurującą projekt „Belfer on-line – przygotowanie nauczycieli do stosowania e-learningu i cyfrowych narzędzi edukacyjnych w kształceniu kompetencji kluczowych uczniów”, współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Projekt ten odpowiada na potrzeby współczesnej edukacji i ściśle wiąże się z rozwojem społeczeństwa informacyjnego oraz usług internetowych.

- reklama -

 

W dobie XXI wieku niezmierne ważne jest korzystanie z możliwości jakie daje nam „Cyber-świat”. Projekt „Belfer online”
wychodzi naprzeciw potrzebom nauczycieli, którzy nie mogą pozostawać w tyle za swoimi uczniami – to oni wymuszają na nich ciągłą potrzebę dokształcania się. Jego celem jest umiejętność wykorzystania w procesie dydaktycznym zasobów Internetu, platformy elearningowej oraz własnych multimedialnych materiałów edukacyjnych.

 

 

 

 

Projekt zakłada podniesienie do roku 2012 kompetencji metodycznych i merytorycznych 240 nauczycieli. Grupę docelową stanowią nauczyciele zamieszkali i pracujący na obszarze Subregionu Zachodniego (tj. powiatu raciborskiego, rybnickiego, wodzisławskiego oraz miasta Żory, Rybnika oraz Jastrzębia Zdroju). Szkolenia będą prowadzone w małych 12-osobowych grupach co przyczyni się do zminimalizowania wielu problemów i potrzeb tj. niskiej świadomości, braku kompetencji i umiejętności wśród nauczycieli dotyczących zasad tworzenia i funkcjonowania szkoleń e-learningowych.

 

W konferencji brało udział 100 nauczycieli i przedstawicieli szkół z obszaru Subregionu Zachodniego. Spotkanie otworzył JM Rektor PWSZ prof. Michał Szepelawy. Kierownik Projektu, dr Jacek Lembas, Prorektor PWSZ ds. dydaktyki i studentów, przedstawił uczestnikom konferencji założenia projektu, cel główny i cele szczegółowe, grupy docelowe, do których skierowany jest projekt oraz organizację szkoleń.

 

Podczas konferencji uczestnicy mogli wysłuchać interesujących wykładów Marka Szafrańca, dra Jacka Lembasa oraz Agnieszki Chrząszcz. Marek Szafraniec, specjalista w zakresie zarządzania edukacją i projektami edukacyjnymi, autor Projektu „Belfer on-line”, w trakcie swego wystąpienia mówił o konieczności zmiany rzeczywistości szkolnej. Zauważył, że polska szkoła powinna być przede wszystkim otwarta na innowacje – nie tylko w świecie technologii, ale i w odniesieniu do procesów nauczania i uczenia się. Zwrócił uwagę zebranych na nowatorskie metody kształcenia i cyfrowe narzędzia edukacyjne (WebQuest, ePortfolio i eXe) oraz ideę mentoringu, które wpływają na podniesienie jakości procesu dydaktycznego.

 

 

 

 

 

Z kolei Agnieszka Chrząszcz, specjalistka w zakresie ePortfolio, prezentowała metody wspierania rozwoju zawodowego  osobistego oraz kształtowania swojego wizerunku w świecie. Według niej dzięki możliwościom współczesnej technologii informacyjnej elektroniczna teczka prac może zostać wzbogacona np. o zapis ruchu (wideo) i dźwięku, a prezentowanie zbioru może być bardziej dynamiczne (np. ruchome prezentacje audiowizualne, prezentacje typu PowerPoint etc.). Trzecie wystąpienie, wygłoszone przez dr Jacka Lembasa, dotyczyło ustawicznego doskonalenia nauczycieli. Prelegent przedstawił wyzwania stojące przed nauczycielem współczesnej szkoły. Omówił rolę i znaczenie nowoczesnych środków audiowizualnych, poprawiających jakość warsztatu pracy nauczyciela XXI wieku.

 

Konferencja zakończyła się ożywioną dyskusją, a sam projekt wzbudził ogromne zainteresowanie wśród nauczycieli oraz kadry kierowniczej placówek oświatowych Subregionu Zachodniego. Zaowocowało to stworzeniem pierwszych grup szkoleniowych, które już 26 lutego rozpoczną zajęcia programowe. Zainteresowanych, odsyłamy na stronę www.efs.pwsz.raciborz. edu.pl gdzie zgromadzone są informacje na temat projektu.

 

 

Artykuł zaczerpnięto z Eunomii nr 2 (42) / luty 2011

 

      

         Czytaj również:

 

          – inne artykuły zaczerpnięte z Eunomii

          – inne artykuły związane z PWSZ w Raciborzu

 

 

 

 

 

     Czytaj pełne wydanie

 

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj