
Pamiętacie legendę o księciu Raciborze , który zabłądził w górnośląskiej puszczy, w strachu spędził noc w gęstej kniei a nad rankiem obudził się nad brzegiem Odry, uznając całe zdarzenie za cud i decydując o założeniu Raciborza ?
Książę zamieszkał w zamku, w którym można oglądać prawdziwy hit dla dzieci – wystawę Śląskie Sherwood, obrazującą historię raciborskich lasów, od pradziejów do współczesności.

Wystawa Gospodarka Leśna i Łowiecka została zorganizowana dzięki współpracy z Lasami Państwowymi – Nadleśnictwem Rudy Raciborskie. Na parterze domu książęcego, w zamkowym antykwariacie naukowym, można już oglądać zwierzęta – sarnę, lisa, bobra, kuny, jenota, borsuka, zająca, bażanta, kaczkę krzyżówkę, a do tego poroża, kolekcje skamielin, motyli, owadów, okazy gatunków drzew, narzędzia leśników i szereg innych pamiątek, w tym szczątki mamutów.
Jest też dąb szypułkowy z okolic Rud, który "narodził się" około 1750 r. przed koronacją króla Stanisława Augusta Poniatowskiego (1764). Zaznaczono na nim słoje, które narosły w kolejnych ważnych wydarzeniach. Jest rok 1810, czyli sekularyzacja rudzkiego opactwa, wybuch powstania styczniowego i listopadowego czy otwarcie linii kolejowej Racibórz-Wrocław. – Nie zdradzimy więcej szczegółów. Wystawę po prostu trzeba zobaczyć. Ekspozycja została zaaranżowana przez specjalistyczną firmę. Z pewnością spodoba się dzieciom, bo można zobaczyć zwierzęta w naturalnych rozmiarach. Zapraszamy całe rodziny, już w ten weekend. W niedzielę po raz kolejny zamek będzie można zwiedzać indywidualnie, od 14.00 do 18.00 – mówi Grażyna Wójcik, dyrektor Agencji Promocji Ziemi Raciborskiej i Rozwoju Przedsiębiorczości na Zamku Piastowskim w Raciborzu. Wstęp bezpłatny.

Dziś na zamku ekspozycję wizytował nadleśniczy Zenon Pietras z Rud. Wystawa pełni bowiem funkcję edukacyjną, a zatem ważne było przypilnowanie każdego merytorycznego szczegółu. Dla zwiedzających przygotowano plansze wprowadzające w temat gospodarki leśnej i łowieckiej.
Agencja Promocji




![Raciborski spektakl w drugim etapie ogólnopolskiego przeglądu teatralnego [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/04/Przeznieksztalcenia.jpg)

![Historia niezwykłej arystokratki. Spotkanie z Jonaszem Milewskim w raciborskiej bibliotece [ZDJĘCIA] Historia niezwykłej arystokratki. Spotkanie z Jonaszem Milewskim w raciborskiej bibliotece](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/04/Jonasz-Milewski-Gabriele-von-Thun-und-Hohenstein.jpg)
![Czytelniczki raciborskiej biblioteki stworzyły własne perfumy [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/04/warsztaty-tworzenia-perfum.jpg)

![Odrarium przy Zamku Piastowskim już otwarte [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/04/odrarium-raciborz.jpg)


![Waltornia bohaterką koncertów umuzykalniających w RCK [ZDJĘCIA] Waltornia bohaterką koncertów umuzykalniających w RCK](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/04/rck-koncert-umuzykalniajacy.jpg)
![Nowoczesne laboratorium dla przyszłych pielęgniarek otwarte w ANS w Raciborzu [ZDJĘCIA] Nowoczesne laboratorium dla przyszłych pielęgniarek otwarte w ANS w Raciborzu](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/04/Laboratorium-Biochemii-i-Biofizyki-Fizjologii-oraz-Biologii-ANS-Raciborz.jpg)
![Biblioteka w Rudach dołączyła do Akademii Klimatycznej [ZDJĘCIA] Biblioteka w Rudach dołączyła do Akademii Klimatycznej](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/04/akademia-klimatyczna-biblioteka-rudy.jpg)

![Protesty nie zatrzymały wycinki. Lipy zniknęły z cmentarza przy ul. Głubczyckiej [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/03/lipy-cmentarz-glubczycka.jpg)



![„Technologia czułości”. Wystawa malarstwa w Raciborskim Centrum Kultury [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/03/damian-wojnowski.jpg)
![Raciborskie Dni Urody odbyły się po raz dziesiąty [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/03/Raciborskie-Dni-Urody.jpg)





