Radny Robert Myśliwy proponuje wydanie kartek pocztowych dla każdej z dzielnic Raciborza, dzięki którym mieszkańcy miasta mogliby zgłaszać swoje propozycje dotyczącą np. spraw związanych z budżetem.
Co można zrobić dla polepszenia komunikacji między mieszkańcami miasta a jego władzami? Zdaniem radnego Roberta Myśliwego godziny konsultacji radnych, a także internetowe formy konsultacji ze społeczeństwem nie wyczerpują możliwych form komunikacji na linii mieszkaniec – władze miasta/urząd miasta. Poniżej przedstawiamy treść interpelacji radnego Myśliwego do prezydenta Raciborza w tej sprawie.
Trzy lata temu, podsumowując projekt nowego budżetu, użyłem sformułowania, że jest to dokument „mało partycypacyjny”. Chodziło rzecz jasna o niewielki stopień udziału mieszkańców w wyznaczaniu jego priorytetów. Moja uwaga dotyczyła bezpośredniej partycypacji mieszkańców w konstruowaniu tego kluczowego dokumentu. Pośrednio owa partycypacja oczywiście istnieje. Wcześniej radny Piotr Dominiak popełnił felieton na ten temat, przedstawiając główne mechanizmy rządzące budżetem partycypacyjnym w demokracjach bardziej rozwiniętych niż nasza. Na ostatniej sesji radny Andrzej Lepczyński powrócił do tej koncepcji w nieco ograniczonym wydaniu. Sugerował, by Raciborzanie bezpośrednio decydowali jedynie o przeznaczeniu jednego procenta wydatków. Nie o tym jednak chciałem napisać, choć rzecz dotyczy także społeczeństwa obywatelskiego i udziału mieszkańców w strategicznym oraz bieżącym zarządzaniu miastem. To wartość sama w sobie i jak sądzę rolą władz samorządowych jest nie tylko wspieranie inicjatyw obywatelskich, ale także inspirowanie ich na różnych poziomach aktywności.
Polecamy również: Letnie inwestycje będą gotowe jesienią. Co na to M. Lenk?
publ. /żet/
RAFAKO: budowa bloków w Opolu ruszy w połowie sierpnia
Ustalono roboczy termin formalnego rozpoczęcia budowy bloków energetycznych w Opolu. Zdaniem ministerstwa skarbu państwa prace przy budowie bloków powinny rozpocząć się w połowie sierpnia 2013 roku!
List do redakcji: dlaczego PK przegrało przetarg na śmieci?
– Jak to jest, że nasze raciborskie przedsiębiorstwo komunalne przegrało przetarg a teraz i tak wozi śmieci za jak rozumiem, mniej niż oferowało w przetargu?- pyta Czytelnik. Co na to prezes PK Krzysztof Kowalewski?
Rudyszwałd: pożar pokrzyżował plany sprzedaży domu
Dziewięć zastępów straży pożarnej z powiatów raciborskiego i wodzisławskiego wzięło udział w akcji gaszenia pożaru w jednym z domów w Rudyszwałdzie. Pożar domu w Rudyszwałdzie – zdjęcia>>>
——————————————————————————————————————–
Podziel się informacją lub napisz własny artykuł na forum.
Dodaj Temat na:
forum.raciborz.com.pl
——————————————————————————————————————-
… skuteczniejszy byłby ,,toalet papier,, z wizerunkami ,,bezRADNYCH,, i ,,miłościwie NAM panujących wybrańców,, …
[color=#ff0000]ps.[/color]: jak tam ,,polowanko,, na [color=#ff0000]NM[/color] ?
[i]Nie wierzę, że jakikolwiek mieszkaniec będzie wysyłał karki do UM jeśli do dziś nie pisał maili. Może dziś napisać list, kartkę, zatelefonować, wysłać maila… form kontaktu są setki. Fundowanie kartek – tak! Ale pod warunikiem, że za pieniądze z wypłaty Pana Myśliwego. Jak to jest, że filozofom i nauczycielom wyjątkowo łatwo wydaje się pieniądze innych, albo też „miejskie”, „Budżetowe” itd…
[/i]
Propozycja dotyczy projektu, na który śmiało można pozyskać pieniądze z EFS lub np. Fundacji Batorego. Pocztowa kartka konsultacyjna może być tylko jednym z elementów programu budowania lepszych relacji w samorządzie między obywatelami a władzą. Nie chodzi tu zatem jak napisałeś o proste wydawnie „naszych” pieniędzy z budżetu miasta ale o pewną kompleksową filozofię patrzenia na kondycję samorządności na poziomie lokalnym. Internauci są zazwyczaj pierwszymi, ponadprzecietnie krytycznymi recenzentami działań proponowanych przez magistrat i radnych. Gdy przychodzi do konsultacji społecznych to mailowa skrzynka podawcza UM odnotowuje prawie zawsze wynik 0 zgłoszeń. Wielu ludzi mimo wszytko „żyje poza siecią” i sprawami szeroko w niej dyskutowanymi przez grupkę namiętnych komentatorów. Proponowana pocztóka nie naprawi rzeczywistości ale może ją nieco skorygować in plus. Podobnie jak projekt NaM nie zrewitalizuje centrum miasta ale może wzbudzic dyskusję, z której być może wynikną choć drobne pozytywne zmiany w przyszłości dla przestrzeni miejskiej w centralnej części Raciborza.
Co do tezy o braku reprezentatywności opinii reprezentowanych w sieci to wystarczy spojrzeć na wyniki wyborcze i zestawić je z wszelkimi internetowymi plebiscytami popularności zarówno w sensie pozytywnym jak i negatywym. Rażące dysproporcje dotyczą nie tylko osób ale i pomysłów.
Za dwa trzy miesiące w UM powstanie projekt nowego budżetu. Tak naprawde z pozycji mieszkańca nie istnieje dziś skuteczny sposób proponowania zapisów do tego dokumentu. Jak już będzie gotowy, wtedy prezydent wystawi go do tzw. konsultacji społecznych. Będzie to jednak post factum, stąd niewielkie szanse, że cokolwiek będzie można w nim, zmienić. Konsultacje powinno się robić przed przystąpieniem do pracy nad przyszłorocznym planem dochodów i wydatków gminy.
~wiem (2013-07-07 19:12)
Ocena: 0 + | – Cytuj
Prezes Tadeusz Wojnar, również Przewodniczaxcy Rady Miasta Raciborza –
po raz piaty – 20 lat ,,rżnie,, emerytów i rencistów na około 30
000zł., na swoją pensję miesieczna! , członków Nowoczesnej ! Emeryci i
renciści obudzcie się! Prezydent Państwa zarabia dwukrotnie mniej! Jego
podopieczny Prezydent ,,tylko 12 000zł.! To polityczni …..złodzieje
naszych czynszów i podatków! Działaja ……zgodnie z prawem! Czy Go przypadkiem nie skorumpował?
Bez przesady… to robią ludzie, którzy wygrali w wyborach – wykonują swoje obowiązki z mandatu społecznego, dlatego nie widzę powodu żeby oprócz kosztownych wyborów trzeba było prowadzić nieustanne konsultacje społeczne na poziomie przygotowywania pewnych dokumentów/uchwał/opracowań… projekt gotowy – do konsultacji – wystarczy. IMO.