
Sportowcy SMS, w tym uczestnicy ME juniorów w pływaniu, Katarzyna Nawaryńska i Wojciech Gabrysz, a także pływacy pod opieką trenera Marcina Sroki, wzięli udział w Młodzieżowym Seminarium Historycznym w Krakowie (23.10).

Organizatorem tego ambitnego przedsięwzięcia był Klub Olimpijczyka i Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” w Raciborzu przy współpracy Zespołu Szkół Mistrzostwa Sportowego. Młodzież wspólnie z wychowawcami została zaproszona do realizacji programu „Pod skrzydłami Sokoła na olimpijskim szlaku”.
Uczestnicy seminarium złożyli kwiaty pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego, a także pod tablicą w miejscu powołania Polskiego Komitetu Olimpijskiego(hotel Francuski – miejsce założenia PKOL 12.10.1919 r.), mieli również okazję zapoznać się z historią i dniem dzisiejszym Sokolni w Krakowie. Raciborzanie byli również w kościele „Sercanek”, opiekunek Jana Pawła II podczas pontyfikatu w Watykanie, gdzie w jednej z bocznych naw złożone są relikwie Ojca Świętego. Następnie uczniowie SMS-u udali się na Wawel. Tutaj mieli okazję zwiedzić jedno z najważniejszych miejsc pamięci narodowej – Katedrę Wawelską. Później była jeszcze wizyta w Collegium Maius, najstarszym budynku Uniwersytetu Jagiellońskiego i na krakowskim Rynku.
„Jesteśmy bardzo zadowoleni z tego wyjazdu” – mówią zgonie Ewa Lewandowska i Dariusz Szymczycha, którzy reprezentowali dyrekcję ZSOMS na seminarium w Krakowie. „ Łączenie sportu z poznawaniem naszej historii, przekazywaniem ponadczasowych wartości, to wszystko udało się kapitalnie połączyć podczas niezwykle intensywnego pobytu pod Wawelem” – dodała Ewa Lewandowska.
Seminarium zakończyło spotkanie z działaczami krakowskiego Sokoła: prezesem dh. Konradem Firlejem, mjr. dh. Włodzimierzem Wową Brodeckim i dh. Henrykiem Dziedzicem. W trakcie podróży uczniowie mieli okazję oglądać filmy tematyczne związane z jubileuszem PKOL, ruchem olimpijskim i historią 25-lecia Klubu Olimpijczyka „Sokół” w Raciborzu z komentarzem niezastąpionego Wojciecha Nazarko, prezesa raciborskiego „Sokoła”, głównego inicjatora wyjazdu do Krakowa. Młodym raciborskim sportowcom towarzyszył także Zbigniew Ciszek – honorowy prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Raciborskiej.
/ps/




![Ceramika i obrazy z mchu. Twórcze zajęcia w raciborskich filiach biblioteki [ZDJĘCIA] Ceramika i obrazy z mchu. Twórcze zajęcia w raciborskich filiach biblioteki](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/04/warsztaty-biblioteka.jpg)

![Finał „Szansy na Sukces” z udziałem Błażeja Klimaszki już w niedzielę [WIDEO] blazej klimaszka](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/04/blazej-klimaszka.jpg)





![Kosmos na wyciągnięcie ręki. Spotkanie z Bogdanem Tkaczukiem w rudzkiej bibliotece [ZDJĘCIA] Kosmos na wyciągnięcie ręki. Spotkanie z Bogdanem Tkaczukiem w rudzkiej bibliotece](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/04/bogdan-tkaczuk.jpg)
![Młodzi miłośnicy czytania rywalizowali w raciborskiej bibliotece [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/04/swiatowy-dzien-ksiazki.jpg)
![Uczniowie Liceum Sztuk Plastycznych zaprezentowali swoje prace [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/04/liceum-sztuk-plastycznych-dyplomy.jpg)

![Protesty nie zatrzymały wycinki. Lipy zniknęły z cmentarza przy ul. Głubczyckiej [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/03/lipy-cmentarz-glubczycka.jpg)


![Dziewięć medali dla Łamatorów na Silesian Open Ju-Jitsu [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/04/lamator-raciborz-46.jpg)

![Zakład Karny z Raciborza wygrał siatkarski turniej służb mundurowych [ZDJĘCIA] Zakład Karny z Raciborza wygrał siatkarski turniej służb mundurowych](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/04/turniej-siatkowki-sg.jpg)





