Gospodarstwo ekologiczne, szkółka jazdy konnej i hodowla koni – to wszystko w jednym miejscu, nieopodal Raciborza.
Na terenie gospodarstwa ekologicznego EkoAura w Siedliskach organizowane są lekcje jazdy konne, przejażdżki na kucach, jazdy w teren oraz rajdy konne. – Nasi uczniowie biorą udział w Procesjach Wielkanocnych, Dożynkach, Hubertusach, Zawodach jeździeckich. Od 2 lat jesteśmy organizatorem wraz ze Terenowym Kołem Hodowców Koni powiatu raciborskiego amatorskich zawodów w powożeniu oraz westernie w następnym roku planujemy również zorganizować zawody w skokach przez przeszkody – tłumaczy Ewa Szopa.
W tutejszych stajniach można znaleźć konie różnej maści i rasy wszechstronnie ujeżdżone – nadają się zarówno do skoków, westernu oraz do zaprzęgu. Klacze używane są w hodowli. EkoAura jest posiadaczem dwóch ogierów. – Ogier "HAN" gniady rasy kuc Feliński 83pkt bonitacyjne kryje u nas od wiosny 2012 oraz kupiony we wrześniu 2013 roku Ogier "AS Trefl" maści gniadotarantowatej rasy Polski Koń Szlachetnej Półkrwi, bonitacja 82 pkt – dodaje pani Ewa. Po Ogierze Han można oglądać już źrebaki, które urodziły się w zeszłym roku. Po Ogierze As Trefl są już źrebne cztery klacze – pierwsze cztery źrebaki urodzą się w marcu przyszłego roku. Jako że w gospodarstwie zgłoszony jest Punkt Kopulacyjny to ogiery te mogą kryć także klacze innych hodowców.
Dzięki unijnym dotacjom dla mikroprzedsiębiorstw EkoAura wzbogaciła się o nowe maszyny i samochód, co pozwoliło rozszerzyć działalność firmy o usługi dla rolnictwa – produkcja sianokiszonki, koszenie i prasowanie siana i słomy oraz chowu zwierząt. Gospodarstwo dysponuje także własnymi przyczepami do przewozu koni. – Jako Gospodarstwo Ekologiczne chcemy od czerwca wejść do Ogólnopolskiej Sieci Zagród Edukacyjnych – zdradza swoje plany właścicielka. Sieć służy upowszechnieniu idei edukacji w gospodarstwie rolnym oraz promocji działalności gospodarstw edukacyjnych. Zajęcia edukacyjne w gospodarstwach rolnych przynoszą wymierne korzyści dla dwóch sektorów: rolnictwa i szkolnictwa. Szkolnictwo zyskuje urozmaicenie oraz wzbogacenie procesu kształcenia, programy nauczania zorientowane na praktyczne działanie, ćwiczenia warsztatowe z różnych przedmiotów, alternatywne miejsca edukacji, poznanie wiejskiej kultury.
Dla sektora rolnego istotne jest spotkanie z przyszłymi konsumentami i wzrost zrozumienia dla sytuacji i potrzeb gospodarki wiejskiej. Daje to możliwość rozszerzenia programu dla wycieczek szkolnych, przedszkoli a także dla grup zorganizowanych. Przez cały rok można również zakupić rożne produkty ekologicznie produkowane w gospodarstwie.
/Artykuł sponsorowany/