
To był już drugi występ Royal Russian Ballet w RCK . Wcześniej z fantastycznym "Jeziorem Łabędzim", tym razem w najpiękniejszej historii o potędze prawdziwej miłości.

– Koleżanki w pracy wcześniej były na "Jeziorze…", bardzo chwaliły, więc postanowiłam przyjść – mówiła pani Magdalena, dla której piątkowy spektakl był pierwszym spotkaniem z baletem.
Również pani Ewa i pan Dariusz na balet wybrali się po raz pierwszy. – Chcieliśmy po prostu doświadczyć kultury innej niż ta popularna, chcieliśmy przeżyć coś innego, coś wyższych lotów – mówił pan Dariusz.
Ze spektaklem "Romeo i Julia" Royal Russian Ballet wystąpił w Polsce po raz pierwszy. – Lubię tu występować, ponieważ publiczność jest bardzo ciepła – mówił tuż przed występem reżyser Anatoliy Kazatskiy. – Sztuka jest trudna, ponieważ występuje w niej wiele scen walki z mieczami, tańce folkowe i klasyczne, ale to jednocześnie bardzo piękne przedstawienie – mówił.
"Romeo i Julia" – historia, która od setek lat stanowi niewyczerpane źródło inspiracji dla największych artystów. Choć wielu próbowało mierzyć się z losami kochanków z Verony to ta sztuka udała się nielicznym. – Bardzo ważne jest przekazanie całej dramaturgii. Myślę, że nasi artyści są w tym bardzo dobrzy, prawie doskonali – stwierdził reżyser. – Dlaczego "prawie doskonali"? Bo doskonały jest tylko Bóg – dodał.
Na scenie wystąpiło 32 aktorów. Artyści nad przedstawieniem pracowali kilka miesięcy. Przez ostatnie dwa tygodnie pracowali bez wytchnienia. – Wszystko dla naszej publiczności – podkreślał reżyser. Dyrektor RCK Janina Wystub nie kryła zadowolenia, że wydarzenie spotkało się z tak dużym zainteresowaniem publiczności. – Balet i muzyka napisana przez Sergiusza Prokofiewa, do których inspiracją był dramat Szekspira. Miłość kochanków została ubrana w przepiękne sceny baletowe w wykonaniu tak znakomitego zespołu, jakim jest rosyjski balet królewski z Charkowa, który kontynuuje rosyjska szkołę tańca – mówiła
dyrektor Wystub.
Royal Russian Ballet – to powstały w Charkowie w 2007 roku zespół, złożony z artystów rosyjskich i ukraińskich, który szturmem zdobywa sceny baletowe całego świata i prestiżowe, międzynarodowe nagrody. Kierownictwo artystyczne zespołu sprawują dwie wspaniałe osobowości: Mikhail Bezzubikov – solista Bolshoi Ballet, ukończył słynną rosyjską szkołę choreografii w Perm i w uznaniu wielu zasług otrzymał tytuł Honorowego Artysty Rosji; Anatoliy Kazatskiy – manager zespołu, tancerz i choreograf, m.in. zwycięzca Międzynarodowego Konkursu „Serge Lifar 2002”.
publ. /ps/








![Mniej betonu i nowe rośliny w Raciborzu [ZDJĘCIA] zielen raciborz](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/07/zielen-raciborz.jpg)



![„Lato z Biblioteką” trwa. W filiach nie brakuje atrakcji dla najmłodszych [ZDJĘCIA] „Lato z Biblioteką” trwa. W filiach nie brakuje atrakcji dla najmłodszych](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/07/wakacje-z-biblioteka.jpg)

![Dzieci tworzyły własne piosenki podczas półkolonii w RCK [ZDJĘCIA] [WIDEO] Dzieci tworzyły własne piosenki podczas półkolonii w RCK](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/07/polkolonie-rck-piosenkobranie.jpg)
![Pan Poeta odwiedził raciborską bibliotekę. Było mnóstwo zabawy i śmiechu [ZDJĘCIA] Pan Poeta odwiedził raciborską bibliotekę. Było mnóstwo zabawy i śmiechu](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/07/pan-poeta-33.jpg)



![Protesty nie zatrzymały wycinki. Lipy zniknęły z cmentarza przy ul. Głubczyckiej [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/03/lipy-cmentarz-glubczycka.jpg)
![Grupa Strzecha Seniorzy świętowała 20-lecie działalności [ZDJĘCIA] Grupa Strzecha Seniorzy świętowała 20-lecie działalności](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/07/zpit-strzecha-seniorzy.jpg)
![Warsztaty, taniec i rękodzieło. Uczestnicy zajęć w RCK rozwijają swoje talenty [ZDJĘCIA] Warsztaty, taniec i rękodzieło. Uczestnicy zajęć w RCK rozwijają swoje talenty](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/07/lato-z-rck-9.jpg)


