
Kolejny rok z rzędu zespoły taneczne z Zawady Książęcej w gminie Nędza – folklorystyczny "Łężczok" i mażoretkowa "Arabeska" – okazały się najlepsze w swoich kategoriach.

Dwie grupy wiekowe z każdego z zespołów zajęły pierwsze i drugie miejsca w swoich kategoriach. Organizowany co roku w pierwszą niedzielę czerwca na Górze św. Anny Przegląd Zespołów Dziecięcych i Młodzieżowych Mniejszości Niemieckiej odbył się już po raz XXVI. Impreza odbywa się w dniu pielgrzymki mniejszości narodowych. Organizatorem Przeglądu jest Śląskie Stowarzyszenie Samorządowe z Leśnicy.
W tegorocznym przeglądzie w sumie wzięły udział 33 zespoły. Zawada Ks. wysłała cztery grupy wiekowe – dwie z "Łężczoka" i dwie z "Arabeski". "Łężczok I" zajął pierwsze miejsce w kategorii tańców folklorystycznych, "Łężczok II" – drugie, "Arabeska I" – pierwsze w kategorii tańców nowoczesnych, a "Arabeska II" – drugie.
Właściwie nie ma konkursów, przeglądów i mistrzostw z których zespoły z Zawady Ks. przyjechałyby bez medalu. Ale sukcesy nie biorą się z nieba. Tancerze w każdy trening wkładają mnóstwo serca i zaangażowania. – Kiedy porównujemy poziom sprzed kilku lat, oglądając nagrania z występów, to widzimy jaki postęp tancerze zrobili. W zespołach mażoretkowych ten skok jest szczególnie wyczuwalny odkąd dziewczyny zaczęły dodatkowo trenować akrobatykę. Widać, że te układy są zupełnie inne – wyjaśnia Weronika Riemel, kierownik zespołów. Wie co mówi, bo z grupami związana jest od wielu lat, w jednym z zespołów tańczy jej syn, a ona sama bywa prawie na każdym występie.
Sporą częścią sukcesu jest pomysł na choreografię. Aldona Krupa-Gawron wie jak ważne są zmiany i co rusz wymyśla nowy układ. Na Górze św. Anny "Łężczok II" zaprezentował układ pt. "Kopciuszek", zaś "Łężczok I" zatańczył scenkę pt. "Sobota na wsi". – W sobotę, żeby mogła przyjść niedziela, trzeba było pozamiatać podłogi, wytrzepać dywany, upiec kołacz, wypucować buty. I to wszystko w tańcu – uśmiecha się pani Weronika.
Do występu na Górze św. Anny przygotowały tancerzy: Aldona Krupa-Gawron ("Łężczok I"), Agata Mika ("Łężczok II") i Katarzyna Łabińska ("Arabeska I i II").
Zespoły są swoistym fenomenem. W czasach, gdy większość młodzieży najchętniej czas spędza przy komputerze i telefonie komórkowym, tancerze z Zawady Ks. regularnie "siódme poty" wylewają na treningach i w sezonie prawie każdy weekend spędzają na scenie występując w wielu miejscach kraju, a nawet zagranicą, na różnego rodzaju imprezach.
– Co przyciąga młodzież? Przede wszystkim miłość do tańca. Ale warunek jest jeden – chcą mieć pewność, że się rozwijają, nie chcą tańczyć w kółko tych samych układów. Choreograf musi wciąż pracować nad nowymi aranżacjami. A do tego motywują ich wyjazdy. I te bliskie, i te dalekie. Dla nich najważniejsze, że razem – dopowiada kierownik zespołów.
Zespoły z Zawady Ks. skupiają obecnie 94 tancerzy w wieku od 4 do 26 lat z dziesięciu miejscowości.
publ. /ps/





![Biblioteczne kluby zakończyły sezon. Czerwiec pełen spotkań i kreatywnych zajęć [ZDJĘCIA] Biblioteczne kluby zakończyły sezon. Czerwiec pełen spotkań i kreatywnych zajęć](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/06/biblioteka-kluby.jpg)
![XXVII Pływadła w Raciborzu w ramach Festiwalu Górnej Odry [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/06/plywadla-2026-60.jpg)
![Biblioteka bez granic. Raciborzanie odwiedzili Karwinę [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/06/karwina-wycieczka.jpg)




![Wakacyjne podróże po literaturze rozpoczęte od detektywistycznych zagadek [ZDJĘCIA] Wakacyjne podróże po literaturze rozpoczęte od detektywistycznych zagadek](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/06/lato-z-biblioteka-14.jpg)






![Protesty nie zatrzymały wycinki. Lipy zniknęły z cmentarza przy ul. Głubczyckiej [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/03/lipy-cmentarz-glubczycka.jpg)
![Kuchnia Małgorzaty wystąpiła w Raciborzu. Wieczór z poezją śpiewaną w bibliotece [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/06/kuchnia-malgorzaty.jpg)
![Sukcesy Skazy na ogólnopolskim turnieju tańca w Kędzierzynie-Koźlu [ZDJĘCIA] Sukcesy Skazy na ogólnopolskim turnieju tańca w Kędzierzynie-Koźlu](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/06/zespol-taneczny-skaza.jpg)
![Tancerze Skazy z medalami na ogólnopolskich zawodach w Rybniku-Niedobczycach [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/06/zespol-taneczny-skaza-raciborz.jpg)





