
redakcja zespołowa
Rocznik Euroregionu Tatry
"POGRANICZE POLSKO-SŁOWACKIE"
autorzy: redakcja zespołowa
rok: Nowy Targ 2002
wydawca: Związek Euroregionu "Tatry"
ISBN 83-912782-2-0
"Spróbujmy postawić sobie pytanie: jakie jest to polskie pogranicze? Czy kojarzy się nam z zaściankiem, konfliktami, wysokim bezrobociem, kresowością? Czy byc może jest to region rozwijający się dynamicznie w zgodzie ze swoim dziedzictwem historycznym, który urzeka krajobrazem oraz autentyczną i różnorodną kulturą, region, gdzie ludzie i instytucje działają ze sobą na płaszczyxnie porozumienia i poszanowania swoich racji, przekonań bądź odrębności narodowych, etnicznych i kulturowych?"
ze wstępu








![Turyści z Raciborza zdobyli Orlicę i Jagodną [ZDJĘCIA] Turyści z Raciborza zdobyli Orlicę i Jagodną](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/07/pttk-raciborz-gory-1.jpg)



![„Lato z Biblioteką” trwa. W filiach nie brakuje atrakcji dla najmłodszych [ZDJĘCIA] „Lato z Biblioteką” trwa. W filiach nie brakuje atrakcji dla najmłodszych](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/07/wakacje-z-biblioteka.jpg)

![Dzieci tworzyły własne piosenki podczas półkolonii w RCK [ZDJĘCIA] [WIDEO] Dzieci tworzyły własne piosenki podczas półkolonii w RCK](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/07/polkolonie-rck-piosenkobranie.jpg)
![Pan Poeta odwiedził raciborską bibliotekę. Było mnóstwo zabawy i śmiechu [ZDJĘCIA] Pan Poeta odwiedził raciborską bibliotekę. Było mnóstwo zabawy i śmiechu](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/07/pan-poeta-33.jpg)



![Protesty nie zatrzymały wycinki. Lipy zniknęły z cmentarza przy ul. Głubczyckiej [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/03/lipy-cmentarz-glubczycka.jpg)

