Listopadowe Dni Honorowego Krwiodawstwa

0

Od 22 – 26-go listopada trwały tegoroczne obchody Dni Honorowego Krwiodawstwa. W tym czasie podziękowano wszystkim dawcom krwi za ich bezinteresowną postawę i dar krwi, którym dzielą się z drugim człowiekiem.Z okazji listopadowych Dni Honorowego Krwiodawstwa Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Raciborzu zorganizowało uroczystość dla dawców w restauracji „Raciborska”. Wśród prawie 130-u osób znaleźli się zasłużeni dawcy, przedstawiciele RCKiK, PCK, klubów HDK oraz samorządowców lokalnych. Obecni byli: m. innymi poseł Andrzej Markowiak, starosta raciborski Jerzy Wziontek, prezydent Raciborza Jan Osuchowski.

Dyrektor RCKiK w Raciborzu zlożyła wszystkim dawcom serdeczne podziękowania za szczególną postawę wobec drugiego człowieka. Podkreśliła, że krew jest mimo rozwoju medycyny, lekiem wciąż niezastąpionym.Odznaczenia Zasłużony Honorowy Dawca Krwi I stopnia odebrało 14-u dawców, 18-u otrzymało odznaczenia II stopnia. Z kolei 31-en odebrało wartościowe nagrody rzeczowe w podziękowaniu za oddanie powyżej 50 l krwi.

Uroczystość uświetnił występ młodzieży z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Raciborzu przygotowany pod kierunkiem Teresy Okaj. Na program złożyły się wiersze i piosenki.

Krew i jej składniki na co dzień stosują oddziały zabiegowe i urazowe. Jest ona również niezastąpiona w leczeniu wielu schorzeń: niedokrwistości, zaburzeń krzepnięcia krwi, chorób nowotworowych i innych. Zapotrzebowanie na nią wzrasta wraz z rozwojem medycyny, z doskonaleniem technik operacyjnych, takich jak przeszczepy szpiku, narządów wewnętrznych, zabiegów kardiochirurgicznych, które wymagają stosowania znacznej ilości krwi i jej składników. W Polsce rocznie dokonuje się około 2 milionów transfuzji. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Raciborzu wciąż utrzymuje się na wysokim czwartym miejscu wśród wszystkich 21 funkcjonujących w Polsce Regionalnych Centrów. Swoją działalnością RCKiK obejmuje cały teren byłego Rybnickiego Okręgu Węglowego, tj. powiaty raciborski, rybnicki i wodzisławski oraz miasta na prawach powiatu: Żory, Rybnik i Jastrzębie Zdrój. RCKiK posiada oddziały terenowe w Rybniku, Pszowie i Jastrzębiu. W 2005r. (od stycznia do końca października) honorowi dawcy oddali 11 tyś. 280 l pełnej krwi i 1893 l osocza. W tym czasie dokonano 28. 593 pobrań od 12. 317 dawców, w tym od 2. 272 kobiet.

/MaH/

Fot. Jerzy Kunc

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here