Dzieci – ważna inwestycja

2

Dwa lata temu Rada Miasta przygotowała politykę oświatową z propozycją zmian w sieci szkół. Modyfikacje te są konieczne, bowiem liczba uczniów sukcesywnie maleje – w okresie od 2000 do 2003 roku, spadła aż o ponad 1 tysiąc.To z kolei powoduje, że koszty utrzymania szkół drastycznie rosną, gmina musi dopłacać do szkół znacznie ponad subwencję oświatową, jaką na ich utrzymanie dostaje z budżetu państwa. Same tylko awanse nauczycieli kosztują miasto 1 mln. rocznie. Zależy nam na rozwoju nauczycieli, chcemy poszerzania kwalifikacji, jednak musimy sporo do tego dopłacać. Musimy w tej sytuacji coś zmienić, należy zmiejszyć ilość szkół. – komentuje wiceprezydent, Mirosław Szypowski. Nawet ci radni, którzy byli temu na początku przeciwni, dziś wiedzą, że problem się nawarstwia i że decyzja o zmianach w oświacie to tylko kwestia czasu – im szybciej tym lepiej, bo z mniejszą szkodą.

Odnosząc się do wcześniejszej uchwały zaproponowano, by odstąpić od likwidacji SP 4 i SP 11, podtrzymać likwidację G 4, zaś na Płoni i w Brzeziu stworzyć zespoły szkolno – przedszkolne. Nie przyjęto jednak tych propozycji. Na dzień dzisiejszy w obrocie prawnym znajdują się więc trzy podjęte już uchwały – likwidacja SP 4 i SP 11 oraz G 4. Wygląda na to, że magistrat będzie musiał do kwestii tej się odnieść. Na likwidację SP 4 nie wyraził już wcześniej zgody kurator, jednocześnie pozostały uchwały połączenia SP 11 z SP 15 i G 4 z G 5.


Mirosław Szypowski zapowiada, że w grudniu lub najpóźniej w styczniu przedstawi radnym sprawozdanie z realizacji tych uchwał.


Potrzeba zmian jest nieunikniona. Trwanie w dzisiejszej formie spowoduje obniżenie poziomu remontów , inwestycji i wyposażenia szkół a w konsekwencji kształcenia. Ponadto, co niezwykle istotne, dopłacanie tak znacznych sum do oświaty.


/SaM/

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

2 KOMENTARZE

  1. Świetnie się Pan prezydent prezentuje za tym biórkiem ! Widać że pracuś ! Wyczerpuje go pozyskanie środków unijnych !!!

  2. A-F

    Ciekaw jestem gdzie są w mieście inwestowane te „środki unijne”? Bo nie widzę żadnych zmian ( 4 rok kadencji a oni dopiero zabrali się za jedno skrzyżowanie przerabiając na rondo i ocieplili jeden blok pod wielką i szumną nazwą upiększania wschodniej pierzei).

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here