Łatwiejsze inwestycje

2

Sukces. Sukces odżegnujący widmo czegoś wielce nieprzyjemnego – tak można określić efekt zakończonych negocjacji na temat budżetu Unii Europejskiej w latach 2007-2013. Szczególnie na tym zyskają podmioty korzystające z funduszy strukturalnych.

Fakt i fakt to niezwykle pozytywny. Z kilku powodów. Po pierwsze pieniądze: staliśmy się największym beneficjentem Unii, to znaczy, że będziemy dostawać więcej niż sami płacić. Stosunkowo więcej niż pozostali członkowie zrzeszenia. Po drugie: siła polityczna. Nowy rząd pokazał, że potrafi walczyć o swoje cele. Po kadencji rządu lewicowego, który tak na dobrą sprawę przyjmował stanowisko bardzo ugodowe w polityce wewnątrz Unii, nowy gabinet premiera Marcinkiewicza nie waha się przed samodzielnym wytyczaniem ścieżek politycznych. Z pewnością jest więc to rząd silny. To Polska skupiła wokół siebie koalicję. To wokół nas skupiły się Francja, Niemcy, Węgry. Skoro zdołaliśmy zdemontować zamysł budżetu Tony’ego Blair’a, odnieśliśmy znaczny sukces polityczny.

- reklama -

59,65 mld euro – tyle będziemy dostawać, a więc więcej niż chciała tego Wielka Brytania i więcej niż zakładały to projekty sprzed wejścia do Unii. Należy się tylko cieszyć z tego faktu. Dla samorządów i mniejszych przedsiębiorców jest jeszcze jedna doskonała i niebagatelna informacja: podniesiony został poziom dofinansowania projektów ze funduszy strukturalnych. Dotąd musiały zgromadzić same 25% inwestycji. Teraz kwota ta wynosić będzie musiała 15%. Z pewnością te 10% usunie niejedną przeszkodę.

/dw/

- reklama -

2 KOMENTARZE

  1. Inne miasta myślą o wprowadzeniu bądź to powiększeniu dotychczasowych stref ekonomicznych, bo najwidoczniej jest to opłacalne i prorozwojowe. Jednak w Raciborzu czy w powiecie nikt nie myśli o rozwoju i inwestycjach a jak im się wydaje, że pokażą się na fotkach przecinając wstęgę we więzieniu albo kolejnego kiosku ruchu to mieszkańcy będą zachwyceni takimi inwestycjami http://www.gospodarkaslaska.pl/?ac=artykulKat&id=5757

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here