Najlepsi piłkarze Europy na stadionach Raciborza

Polska i Ukraina pragną wykorzystać historię swoich sukcesów osiągniętych na europejskich boiskach by wspólnie zorganizować najlepsze i największe Finały Mistrzostw Europy UEFA w historii. Do tego wszystkiego swoją cegiełkę ma szansę dołożyć i… Racibórz.Polska i Ukraina wiele razy odnosiły sukcesy na boiskach piłkarskich Europy. Polska drużyna narodowa była silnym rywalem podczas Finałów Mistrzostw Świata, sześć razy docierała do finałów i zdobywała trzecie miejsce w 1974 i 1982 roku. W Igrzyskach Olimpijskich polska reprezentacja piłkarska występowała siedem razy.
Polska wykazała niezwykłe zaangażowanie w popularyzowaniu piłki nożnej. Dzięki temu rosła Siła polskiej drużyny juniorskiej. Stawała ona na podium podczas Mistrzostw Świata i Europy Juniorów. Największym sukcesem było pierwsze miejsce wywalczone w 2001 na Mistrzostwach Europy do lat 18. Polska jest krajem-gospodarzem Mistrzostw Europy do lat 19 w 2006 roku. Polska i Ukraina zakwalifikowały się do Mistrzostw Świata FIFA, które odbędą się w Niemczech w 2006 roku.

Jednym z głównych kryteriów oceny kandydatur w raporcie UEFA jest poparcie społeczne dla organizacji EURO 2012 w danym kraju. 85,4 proc. Ukraińców i 66,8 proc. Polaków popiera wspólną kandydaturę naszych krajów. Równie ważne, co poparcie społeczne, jest dla UEFA wyrażenie przez mieszkańców państw kandydujących chęci uczestnictwa w meczach, w przypadku gdyby finały Mistrzostw Europy zostały zorganizowane w ich kraju. Chęć chodzenia na mecze deklaruje 44,2 proc. Polaków oraz 38 proc. Ukraińców. Dla porównania we Włoszech, przy ogromnym poparciu dla kandydatury tego kraju, zaledwie 35 proc. ludności poszłoby na mecz w czasie finałów. W przypadku Chorwacji i Węgier wynik ten wynosi odpowiednio 66,6 proc. i 26 proc. Jeśli odniesiemy te wyniki do liczby ludności poszczególnych krajów, (zob. tab. 1) Polska i Ukraina pozostają zdecydowanym liderem (ponad 35 milionów osób), przed Włochami (20 milionów osób) oraz Chorwacją i Węgrami (5,5 miliona osób).

W tzw. „warunkach ogólnych oceny” wniosku o organizację EURO 2012, UEFA brała również pod uwagę doświadczenie kandydatów w organizacji dużych wydarzeń sportowych. Mimo iż największym doświadczeniem mogą pochwalić się Włochy, Polska i Ukraina również organizowały duże imprezy sportowe o zasięgu międzynarodowym. W 2004 roku Polska była gospodarzem finałowego turnieju UEFA Regions Cup, czyli Mistrzostw Europy amatorów. Ponadto Polska może poszczycić się organizacją Pucharu Świata w skokach narciarskich w Zakopanem (lata 2000 – 2005), finałów Światowej Ligii siatkówki (2001), Zimowej Uniwersjady Zakopane 2001, Mistrzostw Europy w judo (2000) oraz Mistrzostw Europy w koszykówce kobiet (1999).

Raciborski Ośrodek Sportu i Rekreacji odwiedzili dziś przedstawiciele chorzowskiego magistratu. Jednym z miast goszczących będzie bowiem prawdopodobnie właśnie Chorzów. Swoją kandydaturę opieramy na szerokiej współpracy z władzami wojewódzkimi. Jej powodzenie to duża szansa na rowój regionu, rozbudowę infrastruktury turystycznej i sportowej i promocję regionu. Organizacja tak dużego przedsięwzięcia jest wyzwaniem dla wielu instytucji i sztabu ludzi, dlatego już na obecnym etapie aplikacji kluczowej jest nawiązanie partnerstwa i współpracy – twierdzi Marcin Stolarz, pełnomocnik Prezydenta Chorzowa ds. EURO 2012. Każde miasto goszczące zobowiązane jest do zaproponowania kilku centrów treningowych dla drużyn, które wzięłyby udział w finałach. Biorąc pod uwagę położenie i zalety raciborskiego obiektu pragniemy zaproponować go w oficjalnej dokumentacji – dodaje Stolarz.

Chorzowianie sfotografowali osirowskie obiekty, które zostaną dołączone do dokumentacji. Najprawdopodobniej jutro prezydent Raciborza podpisze zgodę na taką decyzję.
Jeśli uda się zamierzenia zrealizować na raciborskich stadionach trenować będą najlepsze europejskie drużyny. Również tutaj na ten czas zamieszkają. Czy można sobie wyobrazić dla Raciborza lepszą reklamę? – mówi Jerzy Kwaśny, dyrektor OSiR – u.

/SaM/

- reklama -

1 KOMENTARZ

  1. Mam pytanie do wojewody: jestem miłośnikiem drobiu, mam w domu śliczną kurkę, ale trzymam ją w celach… hmm… raczej towarzyskich, jesteśmy sobie bardzo bliscy. Czy w związku z tym też muszę to zgłosić?

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here