Pierwsza grupa wróciła do domu

Z miesięcznej praktyki zagranicznej w „Siemensie” w Braunschweigu powróciła pierwsza grupa uczniów raciborskiego „mechanika”.Uczniowie uczestniczyli w zajęciach praktycznych. Instalowali i konfigurowali serwery w systemie Linux, przeprowadzali modernizację sprzętu komputerowego, a także mogli zapoznać się z programowaniem sterowników LOGO, normami technicznymi branży elektrycznej i informatycznej. Ponadto poznali system nauczania w niemieckiej szkole BBS II oraz w instytucie normalizacyjno – badawczym zobaczyli atomowy zegar wzorcowy, który może spóźnić się o 1 sekundę w ciągu … „tylko” 30 milionów lat.

Oprócz pracy, uczniowie byli też na wycieczce w Berlinie i w Autostat w Wolfsburgu. Zwiedzili międzynarodowe targi sprzętu informatycznego i nowinek elektroniki użytkowej „CEBIT 200”, które odbywały się w Hanowerze. Uczniowie zdobyli certyfikaty potwierdzające odbyty staż i nabyte umiejętności. Przydadzą się z pewnością w przyszłości przy ubieganiu się o pracę. Oprócz tych dokumentów, chłopcy otrzymają niebawem unijny dokument EUROPASS Mobilność – dokument uznawany we wszystkich krajach Unii Europejskiej, potwierdzający ścieżki kształcenia zawodowego, nabyte umiejętności i kwalifikacje.

Warto podkreślić, że wyjazd miał również wymiar językowy i kulturalny. Zajęcia prowadzone były wyłącznie w języku angielskim i niemieckim, co było dobrą szkołą w szlifowaniu języka obcego. Miesięczny staż w Niemczech zakończyła tzw. prezentacja końcowa uczniów „mechanika”, prowadzona w języku angielskim i niemieckim.

Kolejna grupa uczniów raciborzan wyjedzie na staż 2 października.

/s/

Czytaj również Wymiana ze szkołą w Brunszwiku.

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here