wystawa fotografii pt. ŚMIERĆ KOPALNI

nazwa ŚMIERĆ KOPALNI – wystawa fotografii autor Ireneusz Jaworski kiedy Wystawa czynna do 30 czerwca 2006 r.
gdzie GALERIA KOPYTO (RCK), ul. Chopina 21, Racibórz wstęp wolny organizator Grupa Rosynant

W kolejnych fotografiach, dostrzegamy objawy bałaganu, który jest nie do pomyślenia, przy prawidłowo funkcjonującym organizmie kopalni. Autor potęguje wymowę totalnej zagłady, układając fotografie w serie: przed wyburzeniem, w trakcie i po wyburzeniu. Fotograf jest obecny i dokumentuje momenty decydujące: rozsypujący się mur, tumany kurzu i moment po odpaleniu materiału wybuchowego. Zwraca uwagę pietyzm w narysowaniu szczegółów, a w tonacji przeważają żałobne czernie i szarości, na tle, których połyskujące światła, tworzą smaczny estetycznie obraz śmierci.


W katastroficznej wizji krajobrazu, obecność człowieka jest niemal niezauważalna. Niekiedy jest to otoczona pióropuszem iskier sylweta spawacza przecinającego elementy stalowej konstrukcji, czasem rozbite krzesło lub chełm na gruzowisku, czy malutka postać robotnika. Ślady nieliczne i nic nieznaczące. Wymiar symboliczny tej przestrzeni, określają ślady niegdysiejszego gospodarowania. Autor z przenikliwością „człowieka z wnętrza”, wydobywa przedmioty symbolizujące czasy świetności kopalni, przedmioty, których nie oszczędził trwający demontaż.


W ponurej scenerii, zdnajdujemy „Harmonogram regularnej jazdy ludzi-szyb MOS I „,”Skorzystaj z szansy, jaką daje górniczy pakiet socjalny” z rozbitym lustrem i rozsypaną talią kart, do gry w skata, czy „Rozmowa z sygnalistą zabroniona” oraz wymowny „Ostatni wóz z KWK Moszczenica-28.07.zm.IV”.Do bardziej rozbudowanych symboli, należy pozbawiony wskazówek zegar, leżący na torowisku w zniszczonej hali, przy szczątkach, ptaka, którego tutaj zaskoczyła śmierć, czy też sponiewierane godło państwa- orzeł, spoczywający na noszach pogotowia górniczego. Wystawa zyskuje wymiar uniwersalny. (Paweł Pierściński, 2004 r.)
Ireneusz Jaworski jest członkiem Jastrzębskiego Klubu Fotograficznego „Niezależni” od 1996 roku.
Od wielu lat zajmuje się dokumentowaniem życia miasta, zrobił pełną dokumentację odrestaurowania Domu Zdrojowego uwieńczoną wystawą „Dom Zdrojowy – Redivivus”, a obecnie fotografuje likwidację jastrzębskiej kopalni „Moszczenica” co tez zaowocowało wystawą eksponowaną nie tylko w Jastrzębiu, ale też w innych ośrodkach.
Jego ulubioną specjalnością jest fotografia przyrodnicza. Nie tylko wykonuje zdjęcia, ale też pisuje artykuły do prasy przyrodniczej i turystycznej ilustrowane własnymi zdjęciami (Poznaj swój kraj).
Udziela się w Polskim Towarzystwie Turystyczno Krajoznawczym, jest uhonorowany Złotą Odznaką Fotografii Krajoznawczej.

Udział w wystawach:
Zbiorowe
„Są takie miejsca” – Jastrzębie, Olza, Mysłowice
„Beskidy” Jastrzębie, Katowice, Wodzisław, Zamość, Czeladź, Broniszów
„Fotografie wybrane” w Jastrzębiu, Krakowie i Rybniku
„W górach ulubionych” w Jastrzębiu i Lutowiskach

Wystawa indywidualna
„Redivivus – Dom Zdrojowy” Jastrzębie, Olza

Wyróżnienia
„Jastrzębski Festiwal Kultury” 2001, 2003
- reklama -

6 KOMENTARZE

  1. Życzymy jeszcze większych sukcesów Pani Małgorzacie,Panu Ordynatorowi,Całemu Personelowi Oddziału Położniczego . Życzymy wdrożenia i efektów z kolejnego Programu Szpital Przyjazny Dziecku. POWODZENIA!

  2. Sukces niezaprzeczalny i wielki. Gratulacje !!! Tylko ta nagroda jakaś taka mikra ! Akurat wystarczyło chyba na bilety do Warszawy i z powrotem i jakis skromny obiad. Świadczy to o tym gdzie Warszawka ma prowincję . A może nasz Poseł Markowiak się trochę dorzuci ? Przecież chyba wystarcza mu tej poselskiej ” jałmuzny ” ?

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here