„Lalki” Katarzyny Widmańskiej w galerii „Kopyto”

Od 8 do 31 stycznia w galerii „Kopyto” na piętrze Raciborskiego Centrum Kultury można oglądać wystawę „Lalki” autorstwa Katarzyny Widmańskiej.Fotografie tego cyklu ukazują tajemnicze, wręcz mroczne kobiety, kobiety – lalki. Dzieła utrzymane są w barwnej, wręcz bajkowej scenerii. "Chociaż ich spojrzenia są martwe, zachwycają urodą i zachęcają widza do dokładnego przyjrzenia się. Są to niezwykle sugestywne, wrażliwe i bardzo malarskie fotografie". Sama Widmańska przyznaje się do czerpania inspiracji z malarstwa Vermera czy Rembrandta. Widać to również w jej innych fotograficznych cyklach jak "Pejzaże intymne" czy "Anatomia melancholii".
W tych fotografiach wszystko jest dokładnie zaplanowane. – Nie łapię chwili, wszystko starannie planuję, od kadru po najmniejszy detal, w rytm wizji nieustannie rodzących się w mojej głowie – mówi autorka. Ale jest też miejsce na osobiste spojrzenie autorki na postać kobiety. – Nie interesuje mnie zastana rzeczywistość. Pociąga mnie natomiast możliwość jej przetwarzania i kreowania – ukazywania jej po przejściu przez pryzmat własnego ja – tłumaczy Widmańska.
 


Katarzyna Widmańska urodziła się w 1978 roku w Krakowie. Ukończyła Instytut Sztuki ASP w Krakowie, gdzie uzyskała dyplom z rysunku w pracowni prof. Piotra Jargusza.
Jej prace publikowane były w takich magazynach jak: Fotografia cyfrowa – listopad 2005, Miasto Kobiet – listopad/grudzień 2005, Photoart – luty 2006.

/SaM/

- reklama -

3 KOMENTARZE

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here