Dni patronów Raciborza

Od 14 do 19 stycznia Racibórz będzie obchodził dni świętego Marcelego i świątobliwej Ofki Piastówny – swoich patronów. W ich ramach odbędzie się m.in. koncert zespołu Łzy a także Keith Thompson Band oraz Patsy Gamble.16 stycznia 307 roku w Rzymie zmarł papież Marceli I męczennik. 934 lata później Racibórz znalazł się na szlaku hord tatarskich pustoszących ziemie polskie. Na początku 1241 roku miasto trzykrotnie było oblegane. Kiedy już wydawało się, że zmożeni głodem i żarliwą obroną mieszkańcy będą musieli poddać się najeźdźcy, wczesnym rankiem 16 stycznia na niebie nad miastem „ukazała się, obleczona promieniami wschodzącego, zimowego Słońca, ponadnaturalnej wielkości postać w papieskiej tiarze na głowie, przyodziana w złoty ornat, dzierżąca w dłoni olbrzymią kulę, którą kierowała w stronę obozu tatarskiego.”* Postacią ową według legendy miał być papież Marceli, na którego widok wojska tatarskie odstąpiły od oblężenia bezładnie uciekając, porzucając broń, namioty i żywność. Od tego czasu Marceli jest uznany patronem Raciborza. Jego kult jako wotum wdzięczności praktykowany był do 1871 roku. Dzisiaj Raciborskie Centrum Kultury pragnie powróćić do tej pradawnej tradycji.
/* J. Nowak, „Legendy i podania dawnego Raciborza”./

17 stycznia to dzień poświęcony pamięci Świątobliwej Eufemii z Raciborza, zwanej tutaj Ofką Piastówną. Data ta od 1359 roku przypomina o śmierci Eufemii (córki księcia raciborskiego Przemysława i Anny, księżniczki mazowieckiej), która przez wiele lat pełniła funkcję przeoryszy raciborskiego klasztoru Dominikanek. Jej pobożne życie wielokrotnie ratowało Raciborzan. Ofka w swoim testamencie przekazała dominikankom cały swój dziedziczny majątek „na wieczne czasy, pod warunkiem, że zakonnice będą do końca świata modliły się za dusze rodziców Ofki, jej brata Leszka oraz za Nią samą oraz będą spełniały dobre uczynki naśladując w tym świątobliwą Przeoryszę. Sarkofag Ofki stał się celem licznych pielgrzymek. Wierzono, ze świątobliwa księżniczka, tak bardzo kochająca rodzinne miasto, wciąż wyprasza u Boga łaski potrzebne jego mieszkańcom. Kiedy zbliżał się jakiś kataklizm , z sarkofagu Ofki dobiegało wyraźne stukanie. W ten sposób opiekunka Raciborza nakazywała swoim ziomkom zachowanie czujności”*. Niestety działania wojenne w 1945 dokonały ogromnych zniszczeń w Raciborzu. Pochłonęły również sarkofag świątobliwej Eufemii. Mieszkańcy miasta nie zapominają jednak o swojej opiekunce i każdego roku w niedzielę poprzedzającą lub następującą po rocznicy jej śmierci wypraszają u Boga rychłą beatyfikację patronki miasta.
/* J. Nowak, „Legendy i podania dawnego Raciborza”./

W ramach obchodów Dni odbędą się:

14 stycznia o godz. 10.30 w kościele farnym odbędzie się msza św. z udziałem księdza biskupa Jana Kopca w intencji o rychłą beatyfikację Sługi Bożej Ofki Eufemii Piastówny.

16 stycznia o godz. 19.30 w sali widowiskowej RDK, przy ul. Chopina 21 odbędzie się koncert zespołu ŁZY.
Wstęp: 25 zł.

17 stycznia o godz. 18.00 w sali kameralnej RDK, przy ul. Chopina 21odbędzie się sesja popularno-naukowa – „Racibórz i jego patroni”. Referaty wygłoszą: Norbert Mika, Janusz Nowak i Grzegorz Wawoczny.
Wstęp wolny.

19 stycznia o godz. 19.00 w sali widowiskowej D.K. „Strzecha”, przy ul. Londzina odbędzie się koncert KEITH THOMPSON BAND feat: PATSY GAMBLE – best british blues rock.

W styczniu, w polską trasę koncertową ruszy Keith Thompson, jeden z najlepszych gitarzystów i wokalistów blues-rockowych w Wielkiej Brytanii, mający na koncie współpracę z takimi artystami jak choćby Spooky Tooth czy Steve Winwood. Polskę z Thompsonem odwiedzi Patsy Gamble – saksofonistka z wieloletnim stażem, pracująca dla Roda Stewarta, Eugene „Hideaway” Bridgesa, Dolly James czy Micka Jaggera z The Rolling Stones. Polską sekcję rytmiczną stanowić będą Łukasz Gorczyca na basie i Filip Woźniak na perkusji.
Wstęp: 20 zł.

/SaM/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here