„Uniżony sługa Miasta Raciborza” przyjmuje kolędników

3

11 stycznia kolędnicy – bohaterowie popularnej imprezy „Gwiazdka Serc” staropolskim zwyczajem odwiedzili z noworocznymi życzeniami raciborskie urzędy i instytucje. Mile zaskoczyli też redakcję Raciborskiego Portalu Internetowego. Grajkowie i kolędnicy z trzema królami, księdzem, diabłami, aniołami, śmiercią i znachorem życzyli raciborzanom pomyślności w Nowym Roku. Grupa znanych polityków i innych popularnych osobistości biorąca udział w corocznej charytatywnej imprezie „Gwiazdka Serc” odwiedziła m.in. raciborski magistrat, starostwo powiatowe, szpital rejonowy, raciborskie domy pomocy społecznej a także redakcje lokalnych mediów, m.in. Raciborskiego Portalu Internetowego. Gospodarze „godnie przyjęli Zacne Grono Raciborskich Kolędników, uraczyli je należnymi darami, jak również szczerze wyznali grzechy swoje jako i przywary i solennie obiecali poprawę w dziele służby dla naszego Prastarego Grodu”.


Kolędnicy odwiedzili władze miasta…


Zgodnie ze zwyczajem przebierańcy straszyli widzów różnorakimi maszkarami, śpiewali kolędy i pastorałki. W kolędnikach rozpoznać można było dobrze znane postacie, takie jak: Stanisława Biela, Mariana Czernera, Aleksandrę Gamrot, Stanisława Gamrot, Joannę Jarosz, Artura Jarosz, Hannę Klimę, Piotra Klimę, Marię Kowalczyk, Gabrielę Kowalczyk, Lenę Konior, Franciszka Machalskiego, Jerzego Wieder, Piotra Wieder i Zbigniewa Woźniaka.… zawitali też do redakcji Raciborskiego Portalu Internetowego


Tradycja kolędowania zrodziła się dawno temu. Nierozerwalnie wiąże się z Bożym Narodzeniem i wystawianiem jasełek. Dzisiaj kultywowana jest głównie na wsiach. Kolędowanie przechodzi z pokolenia na pokolenie. Kolędnicy są zawsze mile widziani, ale i wyczekiwani, ponieważ niewpuszczenie ich do domu, jak mówią staropolskie porzekadła, niesie złą wróżbę na przyszły rok.

/SaM/

Koniecznie obejrzyj fotorelację.

- reklama -

3 KOMENTARZE

  1. wiatrem powinien się Jarosz zająć! nasza raciborska „pogodynka” zna się na pogodzie. A w jaki sposób? Kiedy ma byćbrzydka pogoda – JAROSZ BLEDNIE, a jak ładna – to nabiera rumieńców. A może odwrotnie? Jarosh, co z tą pogodą? Już na święta nie było śniegu! Jak górale się dowiedzą, że to przez ciebie nie mają turystów… chyba ci tego nie darują!

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here