Mało gościnni dla Czechów

Ostatnia sobota marca była dniem sportowych emocji na basenie Zespołu Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego w Raciborzu. Zawody w sprincie pływackim zgromadziły na starcie 120 zawodników, którzy rywalizowali o Puchar Dyrektora ZSOMS i nagrody ufundowane przez Starostę Raciborskiego Adama Hajduka, który objął swoim patronatem tę sportową imprezę.

W zawodach tradycyjnie uczestniczyli czescy zawodnicy z Olomouca i Zlina. Zawodnicy ścigali się na dystansie 50 m we wszystkich stylach oraz dodatkowo w konkurencji 400 m stylem zmiennym, wymagającym bardzo wszechstronnego przygotowania. W porannym bloku eliminacji wyłoniono 12 finalistów w każdym stylu na każdym dystansie sprinterskim oraz 6 finalistów wyścigu na 400 m stylem dowolnym oczywiście osobno dla dziewcząt i chłopców.

W tym roku Puchar Dyrektora ZSOMS w Raciborzu wygrała Katarzyna Dembniak, zawodniczka MKS SMS Victoria Racibórz. Po profesjonalnie przygotowanym, uroczystym oficjalnym otwarciu zawodów, w którym udział wzięły m.in.  władze samorządowe przyszedł czas na rozegranie finałów. To jednak dla zawodników nie było wcale takie łatwe ponieważ, aby wygrać finał, dystans 50 m trzeba było pokonać cztery razy (trzy razy unikając ostatnich dwóch miejsc w wyścigu i czwarty raz wygrywając bezpośredni pojedynek). Taka formuła zawodów została wykorzystana w Raciborzu po raz pierwszy niosąc wiele emocji kibicom i solidną dawkę pływania zawodnikom.

W wyścigu na 50m stylem dowolnym mężczyzn I miejsce zajął Kajetan Załuski z czasem (0:23,10 s). na II miejscu uplasował się Jan Smoliński (0:24,06 s). Dystans 50m stylem dowolnym kobiet wygrała Anna Krasowska w czasie (0:27,73 s), a II miejsce zajęła Ewa Posacka 0:28,62 s, obie zawodniczki są uczennicami raciborskiej szkoły mistrzostwa sportowego. Kolejnym dystansem było 50m stylem klasycznym mężczyzn. Tutaj najszybciej popłynął Marek Jaworowski (0:29,59 s), który w bezpośrednim pojedynku pokonał Łukasza Przybysza (0:30,26 s). W kolejnym wyścigu finałowym na 50m stylem klasycznym kobiet Katarzyna Dembniak zawodniczka Victorii Racibórz (0:32,63 s),pokonała Agnieszkę Ostrowską (0:32,95 s) uczennicę raciborskiego SMS-u. Obie zawodniczki osiągnęły bardzo dobry czas.

W finale na dystansie 400 m stylem dowolnym mężczyzn wystartowało sześciu zawodników. Najszybszym okazał się Adrian Styrzyński, który przepłynął ten dystans w czasie 4:30,77 s, na drugim miejscu finiszował Mateusz Stawiany (4:32,69 s), a trzecie miejsce zajął Jacek Stobieniecki (4:33,63 s). Wyścig finałowy na 400 m stylem dowolnym kobiet wygrała Katarzyna Dembniak (4:52,01 s), która wyprzedziła inną raciborzankę Patrycję Skibińską (4:55,48 s),na trzecim miejsce wyścig ukończyła najmłodsza w finale uczennica raciborskiej szkoły Paula Żukowska w czasie 5:01,72 s. Na dystansie 50m stylem grzbietowym mężczyzn Adam Valenta (0:27,66 s) wyprzedził Michała Wójtowicza (0:28,87) s, a na tym samym dystansie wśród dziewcząt triumfowała raciborzanka Daria Rudnik (jej czas 0:31,22 s), na II miejscu zawody ukończyła Marketa Strapkova 0:31,23 s. Był to jedyny tego dnia finał z udziałem gości z Czech.

Bardzo widowiskowy dystans 50m stylem motylkowym mężczyzn wygrał Kajetan Załuski w czasie 0:24,82 s wyprzedzając – podobnie jak w stylu dowolnym, Jana Smolińskiego, który uzyskał czas 0:25,59 s.

W ostatnim wyścigu na dystansie 50m stylem motylkowym kobiet Katarzyna Dembniak medalistka zeszłorocznych Mistrzostw Europy Juniorów, zajęła I miejsce (jej czas 0:29,22 s) wyprzedzając Magdalenę Mongiało (0:30,15 s).
Pewnie, gdyby termin zawodów nie nakładał się na rozgrywane w Melbourne mistrzostwa świata w pływaniu, a nagrody były wyższe mielibyśmy po raz kolejny szansę, gościć w Raciborzu Otylię Jędrzejczak, Pawła Korzeniowskiego czy też wychowanka MKS – SMS „Victoria” Racibórz Michała Rokickiego. A  tak swoją drogą ciekawe jak w takich zawodach wypadł by Przemysław Sawrymowicz, któremu serdecznie gratulujemy tytułu Mistrza Świata i Rekordu Europy (14:45,94 s.) na dystansie 1500 m stylem dowolnym.