„Kolosalna morda miasta” w Galerii Kopyto

„Kolosalna morda miasta” to, jak mówi jej autor, esej fotograficzny inspirowany wierszami Juliana Tuwima poświęconymi Łodzi. Pokazuje miasto czterech kultur w sposób niezwykle szczery i subiektywny, za to wolny od oficjalnej propagandy sukcesu i pocztówkowego kiczu. Tomasz Sobieraj, autor fotografii, od dziewięciu lat zajmuje się fotografią komercyjną i artystyczną.
Prace wykonane na błonie fotograficznej, radzieckim aparatem fotograficznym FED, są przykładem, jak twierdzi autor, warsztatowej precyzji, połączonej z poetycką nastrojowością. – To doskonała lekcja minimalizmu i kultury wizualnej, która też dowodzi, że fotografia nie jest medium obiektywnym i neutralnym, ale przetwarza świat subiektywnie, jest zapisem intymnych wyznań starannie ukrytych przez dystans i ironię, typowe dla mojej twórczości – wyjaśnia Sobieraj. – Fotografie z tego cyklu stanowią rozwinięcie twórczych idei zawartych w moich opowiadaniach, są ich niemal hiperrealistycznym dopełnieniem, mimo że rzeczywistość jest potraktowana w dużej mierze jako zbiór elementów służących do budowy kompozycji, w której intelektualizm łączy się z impresyjnością. Zabiegi formalne i dyscyplina teoretyczna nie zakłóciły dokumentalnego charakteru prac, który stanowi dodatkową siłę eseju – mówi autor.


Tomasz Sobieraj, urodził się 1 lipca 1964 roku w Łodzi. Z wykształcenia geograf (hydrologia i klimatologia), od dziewięciu lat zajmuje się fotografią. Jest autorem kalendarzy i fotografii reklamowych dla wielu firm polskich i zagranicznych. W działalności artystycznej skupia się głównie na zagadnieniach metafizycznych i kompozycyjnych, nie stroniąc także od klasycznego reportażu społecznego, niezwykle subiektywnego, w którym świat realny robi wrażenie zbioru elementów konstrukcyjnych podporządkowanych twórczemu zamysłowi. Nigdy jednak, wbrew upowszechniającej się modzie, fotografie nie są aranżowane.

Niezwykle istotne w działalności artysty jest słowo, czego dowodzą, nieraz ironiczne, nieraz abstrakcyjne, tytuły prac, oraz ostatnie cykle fotografii wykonane do własnych wierszy. Tomasz Sobieraj jest również autorem opowiadań, monodramów, tekstów krytycznych i wideo art.

Wystawa będzie czynna od 18 kwietnia do 18 maja w Galerii "Kopyto", przy ul. Chopina 21 w Raciborzu.

/SaM/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here