W klepsydrze czasu

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzony jest 23 kwietnia. Data ta wybrana została jako symboliczna dla literatury światowej. W tym dniu w roku 1616 zmarli Miguel de Cervantes, William Shakespeare i Inca Garcilaso de la VegaŚwiatowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzony jest 23 kwietnia. Data ta wybrana została jako symboliczna dla literatury światowej. W tym dniu w roku 1616 zmarli Miguel de Cervantes, William Shakespeare i Inca Garcilaso de la Vega. Na ten sam dzień przypada również rocznica urodzin lub śmierci innych wybitnych pisarzy, np. Maurice’a Druona, Halldóra Laxnessa, Vladimira Nabokova, Josepa Pla i Manuela Mejía Vallejo. Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii – w 1926 roku wystąpił z nim wydawca z Walencji, Vicente Clavel Andrés.


23 kwietnia jest w Katalonii hucznie obchodzonym świętem narodowym, jako dzień jej patrona – Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew pokonanego przez św. Jerzego smoka. Później kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami z książek.

23 kwietnia już po raz piąty w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Raciborzu obchodzono Światowy Dzień Książki.

Tym razem turniej międzyszkolny odbył się pod hasłem „W klepsydrze czasu” i oparty był na znajomości trzech książek polskich autorek : „Małgosia kontra Małgosia” Ewy Nowackiej, „Godzina pąsowej róży” Marii Kruger i „Latający kufer” Beaty Ostrowickiej.

- reklama -

W konkursie udział wzięło 6 gimnazjów z Raciborza i powiatu raciborskiego:

Gimnazjum nr 5 z Raciborza

Gimnazjum Dwujęzyczne z Raciborza

Gimnazjum nr 2 z Raciborza (2 drużyny)

Gimnazjum z Krzanowic

Gimnazjum z Pietrowic Wielkich

Gimnazjum z Krzanowic

Uczestnicy turnieju mieli za zadanie odpowiedzieć na pytania konkursowe z treści książek, wyjaśnić użyte w książkach archaizmy, wykonać plakat promujący jedną, bądź wszystkie lektury oraz przygotować scenkę teatralną opartą na wybranym fragmencie jednej z powieści.
Każda z konkurencji była osobno punktowana przez jury.

I miejsce zajęła drużyna z Gimnazjum Dwujęzycznego w Raciborzu w składzie :

Debora Kosel, Małgorzata Łyczko, Katarzyna Bąba, Magdalena Otlik

II miejsce zajęła drużyna z Gimnazjum nr 2 w składzie:

Aleksandra Gradus, Martyna Andryszczak,Ewelina Synowska,Karolina Trybek

III miejsca zajęła drużyna z Gimnazjum nr 2 w składzie:

Dominika Wieruszko, Justyna Cyganek, Agnieszka Herzog,Martyna Zalewska

Dodatkową atrakcją obchodów Dnia Książki było spotkanie z pisarką Ewą Nowacką – autorką książki „Małgosia kontra Małgosia”

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here