Straż miejska pilnuje porządku na rowerach

0

Już są. Patrole rowerowe na ulicach Raciborza.Od początku lipca w sumie sześciu strażników miejskich (dwuosobowymi patrolami) pilnuje porządku na rowerach. – Największym atutem jest to, że są ciche i nie rzucamy się w oczy. Samochód straży każdy od razu zauważy – komentuje st. insp. Andrzej Łaba z raciborskiej straży miejskiej. Strażnicy najbardziej chwalą sobie patrolowanie na bicyklach parków. – Niepostrzeżenie możemy dojechać do wielu miejsc, co jest niemożliwe pełniąc służbę w samochodzie – mówi Łaba. Strażnicy starają się odwiedzać najwięcej miejsc. Przyznają, że ich celem jest często dzielnica Płonia. – W okolicach wałów co chwila odkrywamy dzikie wysypiska śmieci. Dzięki cichym rowerom udało nam się już złapać kilka osób na gorącym uczynku – komentuje Łaba. Ale jest też i druga strona medalu. Strażnicy twierdzą, że przy braku ścieżek rowerowych w mieście i dużym nasileniu ruchu, trudno się po nim poruszać. Zwracają też uwagę, że obowiązują ich te same przepisy ruchu jak resztę użytkoniwków dróg. – Nie możemy jeździć po chodnikach, nie możemy także jeździć tam, gdzie jest zakaz, więc np. na rynek, czy ul. Długą już nie wjedziemy – mówi aplikant Mariusz Frydryk. Problem też stanowi konieczność przewiezienia np. nietrzeźwego. – Wtedy i tak musimy wzywać patrol samochodowy – twierdzi Łaba. Ale i tak jednoślady strażników bardzo cieszą. – Są wygodne, szybkie i bardzo profesjonalne – kwituje Andrzej Łaba.

Przypomnijmy, że z budżetu miasta na zakup m.in. rowerów przeznaczono 20 tys.zł. Strażnikom patrolującym ulice na rowerach kupiono także nowe, specjalne uniformy. Rowery są trzy, z czego jeden rezerwowy. Raciborskie ulice na dwóch kołach są patrolowane od 6.00 do 22.00, ale tylko, gdy sprzyja pogoda.


Iwona Nowak: To bardzo dobry pomysł. Na pewno tańszy, zaoszczędzi się na paliwie. No i strażnicy będą mogli dotrzeć do wielu miejsc, więcej zobaczyć, zaobserwować. Może w ten sposób będzie w mieście mniej chuligaństwa.
Justyna Krupa: Uważam, że może to obniżyć efektywność pracy straży, pieszo czy rowerami będą działać wolniej.

/SaM/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here