50 kg Toma Swobody

W ramach 3. Raciborskiego Festiwalu Sztuki instalację w pustym lokalu secesyjnej kamienicy przy ulicy Batorego pokaże Tom Swoboda z Cieszyna.- reklama -Instalacja fotograficzna „50 kg” to rejestracja cichego wydarzenia zdokumentowanego w rodzinnym domu artysty. Tak opowiada o tym Swoboda: Rozcinałem 50 kilogramowe worki z solą , przynoszone przez lata przez ojca z pracy. Sól wysypywałem na ziemię. Pustym, porozrywanym workom pozwalałem, by wiatr animował je w swój sposób. Jedyną ingerencją z mojej strony była notatka fotograficzna i rysunek ich przebytej drogi. Ziemia wchłonęła sól, zarysowała się biała linia – rysunek ojca. Od pewnego momentu zacząłem mocniej zdawać sobie sprawę jak wielką wagę stanowi dla mnie opis „kwadratu” przestrzeni rodzinnej – mówi artysta o swojej pracy – Nie potrafimy bowiem wyjść, tak naprawdę, poza tą sferę, która nas kształtowała, poza ikonę matki, ojca, bliskich.

Ta oczywistość – jak podkreśla Swoboda – staje się dla niego podstawą do opisu kondycji człowieka, jego sfery pierwotnych znaczeń – identyfikacji z własnym obrazem.

/SaM/

Tom Swoboda (Cieszyn), instalacja, fotografie, 2007 – wystawa w ramach 3. Raciborskiego Festiwalu Sztuki czynna od 21 do 23 września od godz. 17.00 do 19.00, lokal przy ul. Batorego 4/6c, II piętro. Wstęp wolny.

Czytaj też:
Raciborski Festiwal Sztuki – program
Warsztaty z anatomii uczuć Raciborza
Berlińczycy pod pomnikiem Matki Polki
Amy J. Klement ubierze Matkę Polkę
Przygotowania do Raciborskiego Festiwalu Sztuki
Warsztaty na ulicy dla młodych animatorów
Pierwszy dzień 3. Raciborskiego Festiwalu Sztuki
3. Raciborski Festiwal Sztuki

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here