Raciborski Informator Miejski: Potrzebujący nie będą w święta sami

Po raz kolejny Racibórz przy współpracy raciborskich stowarzyszeń zorganizują w grudniu spotkania świąteczne dla osób samotnych, ubogich i bezdomnych.

To właśnie w ten radosny okres oni nie mają dokąd pójść i często zostają sami ze swoimi problemami. Od lat rękę do swoich podopiecznych wyciągają raciborskie Stowarzyszenia i Ośrodek Pomocy Społecznej, organizując niezbędną pomoc.

- reklama -

 

Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Dzieci Młodzieży i Rodziny „Pomocna Dłoń” w Klubie dla Młodzieży Strefa, planuje 20 grudnia zorganizowanie wieczorku wigilijnego dla podopiecznych oraz wolontariuszy. Wieczór umili występ chór Bel Canto z repertuarem kolęd. Odbędzie się także tradycyjne łamanie się opłatkiem oraz wspólne śpiewanie kolęd. Organizatorzy przewidują, że w wieczorze wigilijnym weźmie udział ok. 40 osób. Przed imprezą podopieczni wspólnie z wolontariuszami będą piekli ciasteczka w klubowej kuchni i przygotowywali inne potrawy. Mikołaj również obiecał, że tutaj wpadnie. Pod choinką znajdą się paczki sponsorowane przez Firmę General Motors Manufacturing Poland. Spotkania takie miały miejsce w ubiegłych latach i cieszyły się dużym zainteresowaniem młodzieży.

 

Ośrodek Pomocy Społecznej zaprasza na dwie imprezy. Pierwszą z nich będzie „Gwiazdka 2007”, która odbędzie się w dniu 21 grudnia o godzinie 15.00 w Hali Sportowej przy ulicy Łąkowej 33. Weźmie w niej udział 250 dzieci pochodzących z ubogich rodzin. Druga to Wigilia dla podopiecznych Dziennego Domu Pomocy Społecznej przy ulicy Ocickiej 13a. Tu 24 grudnia o godzinie 9:30, pracownicy socjalni zasiądą do stołu wigilijnego z pensjonariuszami DPS-u. W obu przypadkach nie zabraknie świątecznego akcentu jakim będą prezenty.

 

Świetlica „Caritas” mieszcząca się przy ul. Szewskiej 3/1 z okazji Świąt Bożego Narodzenia organizuje spotkanie opłatkowe dla dzieci związanych ze świetlicą i ich rodzin oraz opiekunów. Spotkanie odbędzie się 16 grudnia o godzinie 15:00. W trakcie wieczerzy podopieczni świetlicy przedstawią program artystyczny o tematyce świątecznej. Liczba uczestników to około 90 osób. Dzieci na spotkaniu otrzymają paczki świąteczne.

 

Stowarzyszenie ARMADA prowadzące świetlicę przy ul. Szkolnej z okazji zbliżających się świąt, w grudniu zorganizuje spotkanie mikołajkowe dla dzieci, podczas którego zaprezentowane będzie przedstawienie jasełkowe. Nie zabraknie oczywiście Mikołaja i prezentów. Pomoc w organizacji i przygotowaniu paczek zaoferowali uczniowie Policealnej Szkoły Województwa Śląskiego Nr. 1 w Raciborzu oraz Zespołu Szkół Ekonomicznych w Raciborzu. W ramach przygotowań do świąt odbędzie się spotkanie, na którym dzieci będą wspólnie ubierać choinkę, udekorują świątecznie pomieszczenia świetlicy oraz uczestniczyć będą w świątecznym spotkaniu opłatkowym.

 

Urząd Miasta Racibórz od pięciu lat w okresie świątecznym organizuje spotkanie opłatkowe dla osób samotnych. W tym roku będzie ono miało miejsce 23 grudnia o godzinie 15:00 w restauracji „Raciborska”. Jak co roku w spotkaniu biorą udział osoby wytypowane przez OPS, PCK, Caritas oraz Zgromadzenie Misyjne Służebnic Ducha Świętego. Osoby samotne do których nie dotarli dotąd pracownicy socjalni, proszone są o zgłoszenie chęci udziału w spotkaniu w Ośrodku Pomocy Społecznej.

 

Zgromadzenie Misyjne Służebnic Ducha Świętego – Program Ave Maris Stella. Uczestnicy programu w okresie świąteczno – noworocznym wezmą udział w spotkaniach: 9 grudnia w Restauracji „Hajduczek”. Spotkanie z Mikołajem i prezentami dla dzieci sponsoruje Klub Motocyklistów SRC. Motocyklisci.pl. 24 grudnia – wigilia dla rodzin objętych programem. W trakcie spotkania ksiądz poświęci opłatki oraz weźmie udział w kolacji wigilijnej. Przygotowano również paczki żywnościowe na święta. W tym okresie dzieci będą także uczestniczyć w koncercie kolęd zorganizowanym przez I LO w Raciborzu w dniu 10 stycznia 2008 r. oraz spotkaniu opłatkowym zorganizowanym przez Teresę i Edwarda Samurajczyk właścicieli Hurtowni Samuraj przy ul. Starowiejskiej.

 

Zgromadzenie Misyjne Służebnic Ducha Świętego – Dom Dla Dzieci, podobnie jak inne placówki w okresie świątecznym przygotowywać będzie swoich podopiecznych duchowo do przeżycia tych świąt, poprzez tworzenie świątecznych ozdób i dekoracji, które przystroją choinkę. 6 grudnia będzie miało miejsce spotkanie dla dzieci – dla każdego coś miłego – Program spotkania obejmuje inscenizację związaną z tematyką Mikołaja. Dzieci zostaną obdarowane paczkami ze słodyczami, które przygotowała PWSZ w Raciborzu. 22 grudnia odbędzie się spotkanie wigilijne dla dzieci z tradycyjnymi potrawami i prezentami, które ofiarowali sponsorzy oraz sklep Vabbi.

 

Stowarzyszenie Rodzin Katolickich prowadzące Centrum dla Młodzieży „Przystań”, organizuje dla swoich podopiecznych, wolontariuszy, członków SRK i zaproszonych gości 15 grudnia wieczór wigilijny. Wigilię rozpocznie godz. 11:00 – msza św. w kościele pw. NMP w Rynku, około godz. 12:00 w restauracji „Raciborska” wspólna modlitwa rozpocznie wieczerzę wigilijną. W jej trakcie zaplanowano część artystyczną: Jasełka z Małym Księciem – z udziałem 15 osobowej grupy z CM „Przystań”.

 

Towarzystwo Przyjaciół Dzieci już 12 grudnia rozstrzygnie konkurs pn „Kartka Świąteczna”. Laureaci konkursu nagrodzeni zostaną podczas corocznego Koncertu Noworocznego TPD. Podopieczni świetlicy w okresie przedświątecznym wezmą udział w wycieczce do Jastrzębia na spotkanie z Mikołajem. Dla nich w siedzibie TPD zorganizowane zostanie także spotkanie wigilijne, gdzie dzieci otrzymają prezenty.

 

/Artykuł zaczerpnięto z Raciborskiego Informatora Miejskiego nr 6/2007/

Zobacz cały numer – pobierz Raciborski Informator Miejski nr 6.

 

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here