Oświata w Gminie Rudnik

Informacje Wójta Gminy Rudnik na temat szkolnictwa.

Gmina Rudnik jest organem prowadzącym dla 2 szkół gimnazjalnych (Rudnik i Grzegorzowice), trzech szkół podstawowych (Rudnik, Grzegorzowice, Brzeźnica) oraz czterech przedszkoli (Brzeźnica, Grzegorzowice, Gamów i Rudnik z filią Szonowice). W najbliższych latach, w Gminie Rudnik, nie przewiduje się reorganizacji sieci placówek oświatowych. Więcej uwagi zostanie poświęcone na podniesienie jakości nauczania i wychowania.

- reklama -

 

W 2007 roku przy ZSO Rudnik została oddana do użytku nowa pełnowymiarowa Hala Sportowa. Z tego obiektu korzystają zarówno uczniowie ZSO Rudnik jak i mieszkańcy całej gminy. W palcówkach oświatowych w Rudniku i Grzegorzowicach w roku 2007 przeprowadzono kompleksowe remonty sanitariatów. W budynku przedszkola w Rudniku dokonano kompleksowej wymiany stolarki okiennej. W szkołach podstawowych wprowadzono naukę pływania, a dla wszystkich dzieci wprowadzono nowe zasady organizacji półkolonii podczas ferii i wakacji.

 

System oświaty w kraju czekają duże zmiany, zmiany do których my jako gmina również musimy się przygotować. Wiosną 2009 roku gimnazjalistów obecnych klas II czeka dodatkowy egzamin z języka obcego. W naszej gminie będzie to egzamin z języka angielskiego ponieważ języka niemieckiego dzieci i młodzież uczą się jako języka mniejszości narodowych. Aby lepiej przygotować uczniów  do tego egzaminu od bieżącego roku wprowadzono naukę języka angielskiego od pierwszej klasy szkoły podstawowej. Rudnik należał do nielicznych gmin, w których nie prowadzono nauczania języka angielskiego w najmłodszych klasach szkół podstawowych. Kolejne zmiany jakie przygotowuje obecny Rząd to zmiany przepisów dotyczących dzieci przedszkolnych, nowe przepisy od 1 września 2009 roku umożliwią sześciolatkom urodzonym do końca czerwca 2003 roku rozpocząć naukę w I klasie szkoły podstawowej. Decyzja będzie należała do rodziców lub opiekunów dziecka. Aby skorzystać z tej możliwości rodzic lub opiekun pięciolatka musi pamiętać o tym, iż dziecko od 1 września 2008 winno uczęszczać do przedszkola i uczestniczyć w zajęciach edukacyjnych razem z dziećmi sześcioletnimi. O tym obowiązku należy pamiętać przy rozpoczynających się zapisach do przedszkoli.

 

/Gmina Rudnik/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here