Noc z Andersenem 2008

0

„Noc Detektywów” – to hasło przewodnie szóstej „Nocy z Andersenem”.

Po raz szósty młodzi czytelnicy MiPBP w Raciborzu spędzili noc z Bibliotece, w ramach międzynarodowej imprezy „Noc z Andersenem”. W roku bieżącym raciborska impreza przebiegała pod hasłem „Noc detektywów”, co pozwoliło na popularyzację literatury dla dzieci i młodzieży o tematyce detektywistycznej oraz przygodowej.

Gościem, który wzbudził szczególne zainteresowanie wśród uczestników imprezy był Krzysztof Petek – autor popularnej serii książek : „Porachunki z Przygodą”. W trakcie spotkania pisarz, dziennikarz oraz reportażysta w jednym, przedstawił dzieciom swoje dokonania i zamierzenia literackie oraz pierwowzory bohaterów książek. Ponadto pokazywał sprzęt, jakiego czasem musi używać zbierając materiały do książek, opowiadał jak pisać, aby ludzie chcieli czytać oraz gdzie naprawdę mieszka przygoda. Autor chętnie odpowiadał na zadawane przez dzieci pytania, rozdawał autografy, a na zakończenie wpisał się do kroniki Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Raciborzu.

- reklama -

Podczas tegorocznej „Nocy z Andersenem” kronika Biblioteki wzbogaciła się jeszcze o jeden, nietuzinkowy wpis, a mianowicie wpis technika kryminalistyki. Gość ten zapoznał dzieci z różnymi sposobami zabezpieczania śladów. W trakcie spotkania zarówno dzieci jak i bibliotekarki poznały metody sprawnego odnajdywania przestępcy. Wszyscy dowiedzieliśmy się m. in. co to jest i do czego służy folia daktyloskopijna oraz dlaczego przestępca przegrywa z detektywem.

Wiedzę jaką dzieci uzyskały na spotkaniach, intensywnie starały się wykorzystać uczestnicząc w podchodach. Celem podchodów było odnalezienie skarbu. Pomogły w tym spostrzegawczość, dedukcja oraz sprawność fizyczna. Dzieci podzielone na trzy grupy wyruszyły z miejsca startu /Oddział dla Dziec/i/ w trzech różnych kierunkach, pokonując trasę z przeszkodami. Na trasie poszukiwań dzieci wykonywały zadania, których poprawne wykonanie przybliżyło je do celu. Odnalezienie skarbu wywołało wśród uczestników zabawy ogromną radość i w tym nastroju sprawiedliwie go między sobą podzieliły.

Nie było to jednak ostatnią atrakcją przygotowaną przez organizatorów dla uczestników „Nocy z Andersenem”. O północy do dzieła przystąpił „mim”, który za pomocą pantomimy prezentował dzieciom tytuły książek, postaci literackie, zawody, zwierzęta itp., a zadaniem dzieci było odgadnięcie co to jest. Pomimo późnej pory nikt nie wykazywał zmęczenia. Dzieci zaskakująco szybko odgadywały co prezentowane jest na scenie i domagały się jeszcze. Aby przekonać się jak trudna jest sztuka pantomimy umożliwiono dzieciom prezentację tytułów książek, właśnie za pomocą gestów, ruchu ciała bez użycia słów. Okazało się, iż jest to trudne doświadczenie.

To co działo się podczas raciborskiej „Nocy z Andersenem” można było online przekazać uczestnikom podobnych, trwających w tym czasie imprez w Polsce oraz w Europie. W tym celu był przygotowany specjalny czat, na którym dzieci wymieniały informacje co się aktualnie dzieje w ich Bibliotece.
O godz. 2:00 nastąpiła „cisza nocna”. Dzieci na własnych karimatach, opatulone w śpiwory niestety nie chciały spać. Jedni czytali sobie do poduszki, inni grali w gry planszowe. Błoga cisza nastąpiła ok. 3:30. Jednak nie na długo, gdyż o 7:30 trzeba było wstawać. Niektórzy „imprezowicze” mieli z tym niemały problem. Dopiero zapach świeżych rogalików postawił ich na nogi. Po śniadaniu zaczęli pojawiać się rodzice po swoje pociechy, które już zapowiadały swój udział w przyszłorocznej „Nocy z Andersenem”.

/Artykuł i zdjęcia – Biblioteka/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here