Raciborski Informator Miejski: Racibórz ma 900 lat

0

W tym roku Miasto Racibórz obchodzi swoje 900 urodziny. Jest najstarszym grodem wzmiankowanym na kartach źródeł historycznych w całym województwie śląskim.

Pierwsza pisemna informacja o mieście pojawiła się na kartach Kroniki Galla Anonima, w związku ze zdobyciem grodu Racibórz przez rycerzy Bolesława Krzywoustego w 1108 roku. Jak przystało na tak zacny jubileusz, przez cały 2008 rok na terenie miasta organizowane są liczne przedsięwzięcia o charakterze sportowym, rozrywkowym i kulturalnym.

- reklama -

 

– Nasze miasto było pod rządami wielu narodów, dlatego tak bogata jest na tym terenie wielokulturowość. Jubileusz 900-lecia jest okazją, by mieszkańcom przypomnieć, a naszym sąsiadom uświadomić, że Racibórz jest prawdziwą perełką kulturową wśród śląskich miast i miasteczek – mówi Ludmiła Nowacka, wiceprezydent Raciborza, odpowiedzialna za przygotowania uroczystości jubileuszowych.

 

Jak informuje L. Nowacka, wszystkie imprezy, które od dawna odbywają się w mieście, w tym roku wpisane są w obchody 900-lecia. – To rozmaite imprezy kulturalne i sportowe. Wśród nich m.in. zawody pływackie i zapaśnicze, spektakle teatralne i festiwale twórczości – mówi wiceprezydent.

 

Apogeum wydarzeń artystycznych z okazji naszego święta zaplanowaliśmy w dniach 13-15 czerwca 2008 roku. W czasie tego weekendu odbędą się bowiem Dni Miasta, w programie których znajdzie się wiele akcentów jubileuszowych.

 

– Te dni to będzie wyjątkowa gratka dla pasjonatów historii i regionalizmu – zapowiada L. Nowacka. I tak, odbędzie się m.in. Festiwal Kuchni Śląskiej, Światowy Zjazd Raciborzan, ale największą atrakcją będzie z pewnością inscenizacja historycznego przejazdu króla Jana III Sobieskiego przez Racibórz, która ostatni raz odbyła się tu w latach 80- -tych minionego stulecia. – W orszaku królewskim zobaczymy Jana III Sobieskiego, w którego postać wcieli się aktor Marek Frąckowiak. W roli Marysieńki wystąpi była Miss Polonia, Ewa Wachowicz, a także liczące 40 żołnierzy wojsko. Tuż za wojskami podążać będzie Raciborek, czyli nasza miejska maskotka, a za nim lokalne zespoły artystyczne – zdradza wiceprezydent. Zaplanowano również koncerty, a wśród nich m.in. Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk, grupy The Jet Set, Patrycji Markowskiej i Piotra Rubika, wraz z solistami, chórem i orkiestrą.

 

Jak przyznaje pani wiceprezydent, do udziału w obchodach chcemy zaprosić również rodzimych artystów, którzy znani są już w Polsce. Na pewno na jednym z koncertów wystąpi Marzena Korzonek, laureatka telewizyjnej Szansy na Sukces i opolskich Debiutów. Prowadzone są też rozmowy z Anną Wyszkoni z zespołu Łzy oraz z aktorką Magdaleną Walach, znaną z telewizyjnych seriali, a ostatnio z TVN-owskiego Tańca z Gwiazdami.

 

Jubileusz 900-lecia Raciborza to również znakomita okazja do promocji miasta. Okolicznościowe pieczątki, pocztówki, foldery, plakaty i billboardy – to tylko niektóre elementy szerokiej reklamy nadodrzańskiego grodu. Wspólnie z Pocztą Polską, miasto zamierza także wydać okolicznościowe znaczki. Wszystko oczywiście opatrzone jubileuszowym logo, które zawiera najbardziej rozpoznawalne miejsce w Raciborzu, czyli Basztę. – Skupiamy się głównie na samych mieszkańcach, bo to oni są najlepszą formą promocji. Ale działania kierujemy także na turystów, a pośrednio i inwestorów – mówi Ludmiła Nowacka.

 

Szczegółowy program imprez jubileuszowych znaleźć można na internetowej stronie Urzędu Miasta Racibórz – www.raciborz.pl.

 

/Artykuł zaczerpnięto z Raciborskiego Informatora Miejskiego nr 4/2008/

 

Zobacz cały numer – pobierz Raciborski Informator Miejski nr 4 .

 

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here