Wystawa prac Roberta Dudka i Adama Pociechy już otwarta

W piątek, 9 maja, w raciborskim Muzeum odbył się wernisaż wystawy "Robert Dudek – relief. Adam Pociecha – grafika".

Robert Dudek, który urodził się w Krakowie w 1956 roku, jest absolwentem Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Nowym Wiśniczu, Wydziału Grafiki ASP w Krakowie. Zajmuje się malarstwem, grafiką i rzeźbą.

- reklama -

 

 

– Nie bez przyjemności i z własnej woli pozostaję w kręgu obrazu zwanego reliefem, będącego giełdą zdegradowanego detalu gdzie przedmioty marnotrawne powracają z nieprzyjaznej rzeczywistości; nadgryzione, niesprawne, chore. Nie potrzebują tła. Totalnie ze sobą konkurując na płaszczyźnie tracą na ważności, przegrywają – stają się obrazem. Ożywiają emocje zaklęte w tytule, tworzą barwną powierzchnię nie mogąc w pojedynkę zatrzymać oka. Moją uwagę przykuwają drobne bezgłośne, nie rzucające się w oczy, ograniczane czasem lub przestrzenią, zalegające w miejscach trudno dostępnych. Ich istnienie jest jednak faktem niezależnym od stopnia naszej wrażliwości czy ostrości naszych zmysłów. Odnajdywanie i określanie ich powierzchowności ma charakter przygody, odkrycia, staje się inspiracją i celem twórczej penetracji. Tropię związki między nimi a człowiekiem oraz pokrewnymi dyscyplinami: muzyka, poezją. Szukanie odpowiedniego języka każe mi podejmować różne próby formalne, wychodzić poza standardy. Jedną z tych prób jest obraz relief, który stał się punktem wyjścia do realizacji obrazów bez tła, powstałych na granicy malarstwa i rzeźby, obrazów – sieci. Dają one szansę upodmiotowienia detalu i powiązania go z większą przestrzenią. Ich działanie malarskie stwarza nowe możliwości dla światła i koloru, trudne z góry do przewidzenia – wyjaśnia Robert Dudek.

 

Adam Pociecha jest dwa lata młodszy od Roberta Dudka. Ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Nowym Wiśniczu oraz krakowską Akademię Sztuk Pięknych – Wydział Grafiki w Katowicach.

 

Obaj artyści mają na swoim koncie wiele wystaw. Ich twórczość artystyczna cieszy się dużym uznaniem.  

 

/KJ

fot. Anna Jóźwin/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here