„W Niewiadomiu po śląsku- bery, bojki, godki”

0

Pod takim tytułem w dniach 15 – 16 maja odbył się w Rybniku Niewiadomiu X Jubileuszowy Konkurs Gawędziarzy.


Konkurs skierowany był do uczniów szkół podstawowych i gimnazjów. Jego uczestnicy musieli przedstawić wybraną gawędę śląską, a jury w składzie: pani Aleksandra Matuszczyk – Koltulska, pani Lucyna Szłapka i pan Bogdan Dzierżawa oceniało m.in. poprawność gwarową, interpretację, strój, grę aktorską, a także ogólny wyraz artystyczny.
W kategorii szkół gimnazjalnych rywalizowali ze sobą uczniowie m.in. z Wodzisławia Śląskiego, Jastrzębia, Rybnika i Raciborza (laureaci zdj.1). Tym razem najlepsi okazali się raciborzanie z Gimnazjum nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi i Sportowymi im. Cz. Miłosza w Raciborzu. Pierwsze miejsce w konkursie i statuetkę „Ignasia” (zdj.2) wywalczyła Aleksandra Gierszewska (zdj.3,4), która przedstawiła gawędę o tym ” jak to Alojz chodził na zolyty do Lyjny”. Trzecie miejsce także przypadło uczennicy z G2, Żanecie Konsek (zdj.5), która przedstawiła swój własny tekst pt. „Łosprawiania Mariki”.
Podczas zmagań konkursowych uczennice wspierała polonistka Beata Kuliś.


Konkursowi towarzyszył Jarmark Śląski, w ramach którego odbyły się występy zespołów folklorystycznych, wystawa fotograficzna „Z kart historii powiatu rybnickiego” oraz degustacja śląskiej kuchni (zdj.6).

- reklama -
- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here