Bezpieczne wakacje

0

17 czerwca w Urzędzie Gminy Rudnik odbyło się spotkanie z Panią Elżbietą Zaborowską Pracownikiem KRUS Racibórz.

Tematem spotkania było omówienie stanu bezpieczeństwa dzieci w przeddzień nadchodzących wakacji. Jak wiadomo dzieci wiejskie od najmłodszych lat przebywają w środowisku pracy rodziców. Poprzez obserwacje i przykład przejmują nawyki i zachowania dorosłych. Czasem na miarę swoich możliwości zaczynają pomagać przy niektórych czynnościach w rodzinnym gospodarstwie, ucząc się zawodu rolnika.

- reklama -

 

Bardzo trudno ustrzec dziecko, zwłaszcza kilkuletnie przed zagrożeniem, wypadkami, szczególnie wtedy, gdy praca w gospodarstwie rolnym i życie domowe nieustannie się przenikają. Rodzice muszą zapewnić dzieciom stałą, troskliwą opiekę, także w czasie ich zabawy, aby dorastały bezpiecznie.

 

Angażując dziecko do pomocy, trzeba pamiętać, że nie jest ono w stanie wykonać wielu czynności z braku dostatecznych sił, wyobraźni i doświadczenia. Nie potrafi dostrzec grożącego mu niebezpieczeństwa, a w sytuacji realnego zagrożenia nie umie podjąć właściwej decyzji. Pracując, dorośli muszą przewidzieć, że ciekawe wszystkiego dzieci mogą nieoczekiwanie zjawić się w strefie bezpośredniego zagrożenia życia. Szczególne ich zainteresowanie wzbudzają maszyny rolnicze. Jednak nawet najnowsze rozwiązania techniczne nie uchronią przed wypadkami dzieci, które, nieświadome niebezpieczeństwa, znajdą się blisko urządzeń lub narzędzi rolniczych.

 

Rozwaga opiekunów to najlepszy sposób na to, by dzieci były bezpieczne. Należy z nimi rozmawiać o zagrożeniach, uprzedzać przed różnego rodzaju niebezpieczeństwem nie tylko w gospodarstwie rolnym.

 

Drodzy Rodzice i Opiekunowie, pamiętajcie, że bezpieczeństwo dzieci zależy głównie od Państwa odpowiedzialności.

 

/Gmina Rudnik/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here