Raciborska biblioteka dla niepełnosprawnych

Niebawem rozpocznie się remont wnętrza budynku MiPBP w Raciborzu przy ul. Kasprowicza 12 mający również na celu dostosowanie budynku biblioteki dla osób niepełnosprawnych.

- reklama -

Modernizacja budynku Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej, której pierwszy etap powinien zakończyć się w grudniu bieżącego roku, obejmie przyziemie i poddasze. Zostaną wykonane między innymi nowe posadzki, podłogi, ścianki działowe, tynki i okładziny wewnętrzne, a także odmalowane ściany pomieszczeń oraz wymienione meble.

 

 

Drugi etap remontu – zaplanowany na przyszły rok – obejmie z kolei parter i pierwsze piętro.  Po remoncie na poddaszu, gdzie obecnie mieści sie mały magazyn, będzie znajdować się administracja oraz serwerownia. Zaś w wyremontowanej piwnicy swoje miejsce znajdą rzadziej wypożyczyczane książki oraz dział gromadzenia i opracowania zbiorów.

 

Obecny stan poddasza MiPBP w Raciborzu przy ul. Kasprowicza 12

 

– Remont budynku musimy przeprowadzić w dwóch etapach, gdyż takie są warunki. Gdy zakończy się pierwszy etap – znajdującą się obecnie na pierwszym piętrze administrację przeniesiemy na poddasze. Wówczas będą mogły rozpocząć się dopiero prace na pierwszym piętrze, gdzie powstanie czytelnia – wyjaśnia Małgorzata Szczygielska, dyrektor MiPBP w Raciborzu.

 

Obecny stan przyziemia MiPBP w Raciborzu

 

Remont biblioteki zakłada także dostsowanie jej dla osób niepełnosprawnych. – W drugim etapie remontu zostanie zamontowana winda dla osób niepełnosprawnych – dodaje Szczygielska.

 

Wykonawca prac zostanie wyłoniony najprawdopodobniej jeszcze do końca sierpnia. Środki na pierwszy etap remontu wnętrza budynku biblioteki będą pochodzić z Urzędu Miasta Racibórz. Natomiast pieniądze na drugi etap dyrekcja biblioteki zamierza pozyskać z Ministerstwa Kultury. – Do końca listopada można składać wnioski do Ministerstwa Kultury. Mamy nadzieję, że tym razem się uda. Na pierwszy etap pieniędzy nie udało się pozyskać, ale zmieniły się nieco zasady przyznawania funduszy – wyjaśnia dyrektor MiPBP. 

 

 

W ubiegłym roku budynek MiPBP został wyremontowany z zewnątrz. Objął on chociażby odświeżenie elewacji, wymianę okien, drzwi, a także instalacji centralnego ogrzewania oraz kotłowni. Wówczas koszt remontu wyniósł około 500 tys. zł. Ponadto za kwotę 130 tys. zł zostały wykonane schody do budynku biblioteki. Oficjalne otwarcie biblioteki po remoncie budynku na zewnątrz nastapiło w styczniu bieżącego roku. wtedy prezydent Raciborza Mirosław Lenk zapowiadał, że biblioteka stanie się nowoczesną książnicą.  

 

Zobacz również M. Lenk: Biblioteka winna stać się nowoczesną książnicą.

 

/KJ/           

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here