43. Rajd Szlakiem Husarii po Ziemi Raciborskiej rozpoczęty

0

Dzisiaj przed 9.00 uczestnicy rajdu zebrali się na Placu Długosza. Jak mówili – nie dziwi ich słoneczna pogoda, bo mają ją co roku podczas rajdu.

- reklama -

Celem imprezy jest – jak mówią organizatorzy – przede wszystkim popularyzacja turystyki i czynnego wypoczynku, zapoznanie z 900-letnią historią miasta Raciborza oraz pokazanie piękna przyrody raciborszczyzny.

 

Już tradycyjnie pogoda nam dopisuje – cieszą się uczestnicy
Przodownicy rowerzystów

 

Rajd trwa trzy dni od 26 do 28 września. Bierze w nim udział około 200 osób. Dzisiaj młodzież z raciborskich szkół wraz z przewodnikami będzie zwiedzać Racibórz.

 

Przewodnik PTTK  Leon Wachowski

 

 

– Z Placu Długosza przejdziemy na stadion OSiR-u. Pójdziemy około 2 godzin. Chcemy zwiedzić miejsce, w którym kiedyś był dworzec kolejki wąskotorowej na ulicy Piaskowej, przejdziemy ścieżką rowerową wzdłuż ZEW-u, gdyż mamy zamiar zobaczyć pomnik Marii Curie-Skłodowskiej znajdujący się wewnątrz ZEW-u, a następnie zespół zamkowy. Muzeum raciborskiego nie będziemy zwiedzać, bo młodzież z pewnością ma to już za sobą w ramach wycieczek szkolnych – mówi przewodnik Leon Wachowski. Na czele rowerzystów pojedzie ich przodownik Stanisław Żółciński.  Gdy dotrą dzisiaj na OSiR – zarówno piesi jak i rowerzyści – będą uczestniczyć w grach i zabawach.

 

Młodzież z Gimnazjum nr 5 jest naliczniejszą grupą uczestniczącą w rajdzie

 

Najliczniejszą grupą wśród uczestników jest młodzież z raciborskiego Gimnazjum nr 5. – W tym roku jest nas około 50, ze względu na wymianę młodzieży. Nie jest to dużo, gdyż w latach poprzednich było nas około 100 – stwierdza Krystyna Sebastian-Wypasek, nauczycielka w placówce.

 

Krystyna Sebastian-Wypasek – nauczycielka w Gimnazjum nr 5

 

W rajdzie biorą udział również uczniowe Szkoły Mistrzostwa Sportowego oraz Szkoła Podstawowa nr 3.

 

Organizatorrem rajdu jest Oddział PTTK "Ziemia Raciborska", ZHR Raciborski Związek Drużyn Harcerzy "Bastion, Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Rudach. Patronatem nad rajdem obięli poseł Henryk Siedlaczek, starosta Adam Hajduk, prezydent Miasta Mirosław Lenk, Nadleśnictwo Rudy Raciborskie. Komandorem rajdu jest Piotr Jasiak.

 

Zobacz program 43 Rajdu Szlakiem Husarii po Ziemi Raciborskiej.

 

/KJ/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here