Nadchodzi V edycja „Wiatraków”

0

Od 24 do 26 października w DK "Strzecha" odbywać się będzie V Raciborski Festiwal Podróżniczy "Wiatraki". Jego mottem są słowa Hannibala "albo znajdziemy drogę, albo ją wytyczymy".

Tworząc Raciborski Festiwal Podróżniczy "Wiatraki" chcemy zgromadzić w jednym miejscu i czasie wszystkich ludzi drogi: podróżników, exploratorów, stopowiczów, gawędziarzy, alpinistów, wędrowców, odkrywców, grotołazów, żeglarzy, ludzi z wiatrem we włosach…

- reklama -

 

 

Chcemy zaprosić do Raciborza na kilka dni cały świat, chcemy by na tych kilka dni stał się on Mekką ludzi, dla których słowo podróż ma wyjątkowe znaczenie. Dzięki slajdom, opowieściom, relacjom, wystawom i filmom jest to możliwe. Zobaczycie…

 

Wśród gości festiwalu znajdują się ludzie oryginalni, ciekawi, często bardzo znani: himalaiści, odkrywcy, żeglarze, utalentowani dziennikarze, reporterzy i fotografowie. Ludzie, których opowieści, slajdy i filmy mówią nie tylko o dalekich krainach, ale i o sile ducha, woli walki, chęci odkrywania i zdobywania… Słowem: o życiu i wielkości człowieka!
    

 

W latach 2004 – 2007, wśród gości festiwalu znaleźli się ludzie takiego formatu jak Krzysztof Wielicki, Wojciech Cejrowski, Andrzej Urbanik, Ryszard Pawłowski, kpt. Waldemar Mieczkowski, David Kaszlikowski, Piotr Pustelnik, Michał Kochańczyk, Marek Tomalik, Piotr Opacian, Marek Kalmus, Zbyszek Piotrowicz, Katarzyna Mazurkiewicz,  Jacek Teler, Piotr Morawski, Zbyszek Borys, Dominik Bac i Sławomir Skalmierski (załoga słynnego S/Y „Stary”), Łukasz Pająk. A także wielu innych – mniej nam znanych, ale nie mniej wspaniałych!

 

Grały dla nas zespoły takie jak STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO, DIKANDA, ŻYWIOŁAK, WOLNA GRUPA BUKOWINA, FORANN, FOLKOPERACJA…

 

Tegoroczna lista gości i zespołów jest wciąż otwarta, możemy jednak zdradzić, iż tegoroczny festiwal ma na celu pokazanie różnych motywów, sposobów i oblicz podróżowania: począwszy od pieszej pielgrzymki z Gdańska do Jerozolimy, poprzez samotne wyprawy zdobywcze i kilkuletni projekt mający na celu zdobycie i nazwanie własnej góry, aż po ekstremalne wyprawy.

 

W części muzycznej zobaczymy m.in. CELTIC MOTION PROJECT (widowisko muzyczno – taneczno – wizualne w wykonaniu artystów z zespołu Beltaine i formacji tańca Comhlan) oraz AINU – wyjątkowego multi-instrumentalistę tworzącego w nurcie szeroko pojętego Word Music. Nie zabraknie też orientalnego posmaku dobrego rocka…
Wśród atrakcji festiwalowych:  

 

– Cykl spotkań z podróżnikami, explorerami i dziennikarzami podróżniczymi
– Slajdowiska, reportaże, reportaże filmowe
– Filmy długometrażowe o tematyce górskiej
– Stoiska promocyjne (książki, albumy, przewodniki)
– Stoiska handlowe: biżuteria orientalna, piwo ukraińskie…
– Losowanie nagród ufundowanych przez sponsorów
– Konkursy z nagrodami dla dzieci
– Bacówka festiwalowa – a w niej raciborskie przysmaki: kawa po chińsku i arabsku, schroniskowa szarlotka z lodami, herbatka góralska, domowe ciasta raciborskich podróżniczek i domowe konkrety:)
– Stoisko z promocyjnymi cenami literatury: książki wydawnictw „National Geographic”, „Bezdroża”, książki alpinistów, kalendarze górskie itp.
– Niespodzianki (konkursy, gadżety, darmowe pamiątki)

 

Dlaczego zorganizowaliśmy WIATRAKI w Raciborzu ?

 

Dlatego, że pochodząc stąd i mieszkając właśnie tu, chcemy wzbogacić nasze miasto i jego mieszkańców o ciekawą imprezę. Uwielbiamy też gościć u siebie wspaniałych ludzi: zarówno gości – prelegentów, jak i ciekawą świata publiczność. Po drugie, chcemy też Racibórz – piękne, urocze i ciekawe miasteczko, położone nieco na uboczu – pokazać na zewnątrz. A komu innemu go pokazywać, jak nie podróżnikom – ludziom potrafiącym zachwycić się pięknem tego co wokół nich? Wszak to oni będą jego najlepszymi i najautentyczniejszymi ambasadorami w Polsce i na świecie…

 

Bilety i karnety:

 

Uwaga – dzięki pomocy naszych sponsorów, w tym roku: wstęp na wszystkie slajdowiska, filmy i na koncerty będzie bezpłatny.

 

Kontakt:

 

Dawid Wacławczyk: 502 557 238, [email protected]
Michał Fita: 693 155 007,  [email protected]

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here