Gimnazjaliści z Brzeżna gościli w Kuźni Raciborskiej

0

7 listopada w restauracji "Jantar" w Kuźni Raciborskiej odbyło się spotkanie, podsumowujące wizytę uczniów z Brzeżna w woj. zachodniopomorskim.

Gimnazjaliści z Brzeżna gościli w Kuźni Raciborskiej od 4 listopada. Ich pobyt był odpowiedzią na wizytę, jaką w dniach 19-23 października w powiecie świdwińskim złożyli gimnazjaliści z Kuźni. Pobyt kuźnian w Brzeżnie, jak i wizyta brzeżnan w Kuźni jest elementem projektu pod nazwą "Poznajmy naszą kulturę", organizowanym przez fundację Roberta Schumana. W wymianie wzięło udział 40 uczniów: 20 z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych (Kuźnia) i 20 z Zespołu Szkół Publicznych (Brzeżno).

- reklama -

 

Celem projektu jest poznanie kultury, regionu, walorów i zalet miejscowości z różnych zakątków Polski. – Zgodnie z założeniami, szkoła goszcząca jest zobowiązana zrealizować program społeczno-kulturalny, który pozwoli w efektywny i interesujący sposób poznać gościom region, jego lokalną kulturę, walory, jak i problemy – mówi Sabina Chroboczek-Wierzchowska, która wraz z Alicją Kołton była odpowiedzialna za realizację tego typu przedsięwzięcia. – Ważnym elementem programu jest też możliwość porównania elementów wspólnych i różnic kulturowych pomiędzy mieszkańcami poszczególnych regionów Polski, jak i dyskusja, w jaki sposób Polacy mogą się bogactwem swoich lokalnych tradycji uzupełniać – dodaje.

 

W trakcie pobytu w Kuźni Raciborskiej, gimnazjaliści z Pomorza zwiedzili m. in. zabudowania pocysterskiego klasztoru w Rudach, a także Centrum Josepha von Eichendorffa w Łubowicach, odbyli przejażdżkę kolejką wąskotorową, mieli także okazję zapoznać się z historią największego w dziejach Europy pożaru, który w 1992 r. strawił blisko 10 tys. ha lasu. W tym też celu udali się na tereny byłego pożarzyska. Uczniowie z Brzeżna byli również w Raciborzu, gdzie zwiedzili m. in. tamtejsze muzeum.

 

Uroczystość w "Jantarze", gdzie zgromadzili się zarówno uczniowie z Kuźni jak i z Brzeżna oraz ich rodzice, a także nauczyciele obu placówek oświatowych, oraz miejskie władze, uświetnił występ artystyczny w wykonaniu podopiecznych Barbary Gromotki, która zajmuje się propagowaniem śląskiej gwary. Ponadto, odbyła się prezentacja multimedialna, ukazująca najzabawniejsze momenty obustronnej wizyty, a dyrektor ZSOiT Kazimierz Szczepanik wszystkim gimnazjalistom z Brzeżna przypiął tarczę z symbolem kuźniańskiej placówki, nadając im tym samym tytuł "Honorowych Uczniów Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych". Po części oficjalnej, odbyła się dyskoteka, w której udział wzięli uczniowie obu szkół.

 

– Realizując projekt organizowany przez fundację R. Schumana, chciałyśmy pokazać wielokulturowość Śląska, tutejsze tradycje, kulturę i gwarę. Brzeżno zamieszkiwane jest przede wszystkim przez ludność napływową, pochodzącą z różnych stron Polski. Brak autochtonów skutkuje tam brakiem regionalnych tradycji, kuchni, czy wymienionej już gwary – zaznacza Sabina Chroboczek-Wierzchowska. – Wymiana okazała się sukcesem i mam nadzieję, że będzie ona kontynuowana – dodaje koordynator projektu.

/BaK/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here