Wysoka frekwencja w IX Biegu Niepodległości

5

245 osób stawiło się na starcie IX Biegu Niepodległości, który 11 listopada odbył się w Kuźni Raciborskiej.

Organizatorem imprezy był Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji, Zespół Szkół Ogólnokształcących i Technicznych oraz Urząd Miejski. Trasa biegu wiodła – podobnie jak przed rokiem – ulicami Piaskową, Świerczewskiego i Bema. Sportowcy mieli do pokonania – w zależności od wieku – od 200 m (przedszkolaki) do 2 km (dorośli).

- reklama -

 

Na starcie stawili się zawodnicy z Rybnika, Raciborza, Radlina, Wodzisławia Śl., Kędzierzyna-Koźla, Łańców, Zawady Ks., Ciechowic, Syryni, Nędzy, Gminy Kuźnia Raciborska oraz drużyny szkolne: ZSOiT i SP w Kuźni, Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego w Nędzy, Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Kuźni, SP w Babicach i Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Niesłyszących i Słabosłyszących w Raciborzu.

Bieg rozpoczęły dzieci w wieku przedszkolnym. Zwycięzcą w tej kategorii okazał się Bogusław Sobek z Przedszkola nr 2 w Kuźni. Na drugim miejscu znalazł się Paweł Witt (również Przedszkole nr 2), a trzecie zajął Michał Gzuk z przedszkola w Ciechowicach. Laureaci biegu w nagrodę otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz zdalnie sterowane samochody. Specjalna nagroda powędrowała również do 2-letniego Jakuba Kijka z Kuźni, który okazał się być najmłodszym uczestnikiem IX Biegu Niepodległości.

W klasyfikacji szkół podstawowych – klasy 1-3 poszczególne miejsca zajęli: dziewczyny: I – Anna Wutke, II – Sandra Pieruszka, III – Anita Brzoska; w kategorii chłopców wyniki przedstawiały się następująco: na pierwszej pozycji Filip Erynkwajt, na drugiej Robert Telma, miejsce trzecie natomiast zajął Kamil Zdanowski. Wszyscy wymieni tu zawodnicy są mieszkańcami Kuźni.

Kolejna kategoria, to uczniowie klas 4-6. Wśród dziewcząt – uczennic SP w Kuźni, pierwszą lokatę zajęła Sylwia Harasim, drugą – Agnieszka Depta, a trzecią – Justyna Adamczyk. Wśród chłopców natomiast najwyższą pozycję zajął Szymon Napora z ZS-G w Nędzy, na miejscu drugim znalazł się Dawid Miś (SP Kuźnia), a na trzecim, także z kuźniańskiej podstawówki – Kamil Pieruszka.

W kategorii klas gimnazjalnych wyniki przedstawiały się następująco: dziewczyny: miejsce I – Dajana Sadowska (ZSOMS Racibórz), II – Sandra Skupnik (ZS-G Nędza), III – Sylwia Adamczyk (ZSOiT w Kuźni). Chłopcy: pozycja I – Michał Rusok (ZS-G Nędza), II – Kamil Domiter (ZSOiT Kuźnia), III – Patryk Gzuk (ZS-G Nędza).

 

Po uczestnikach szkół podstawowych i gimnazjalnych, przyszedł czas na rywalizację uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych. W kategorii dziewcząt wystartowały tylko dwie zawodniczki. Na mecie pierwsza była Anna Michna, tuż za nią – Edyta Król (obie reprezentowały kuźniański ZSOiT). Z chłopców natomiast pierwszy do mety dobiegł Wiesław Maciejczyk, drugi na mecie był Cezary Puzio (ZSOMS Racibórz), a trzeci – Tomasz Jacek (ZSOiT).

IX Bieg Niepodległości zakończyli dorośli. Panie miały do pokonania dystans 1200, a panowie 2000 metrów. Najlepszą z pań okazała się Noël Bednarczyk z Rybnika, drugą lokatę zajęła Mirella Marcol-Wolska z Rud, a trzecią Agata Parczewska z Kuźni. Wśród mężczyzn triumfował Sebastian Kolman (Kuźnia), drugą pozycję zajął Rafał Linder z Rybnika, a na miejscu trzecim uplasował się Kazimierz Grycman z Ciechowic.

Osobno sklasyfikowano zawodników z rocznika 1962 i starszych. Wśród kobiet pierwszą lokatę zajęła Ewa Klein z Rybnika, a drugą Stefania Luszczymak z Radlina. Spośród mężczyzn w tej kategorii najlepszym zawodnikiem okazał się Karol Pośpiech z Syryni, miejsce drugie zajął Marek Mierzejewski z Kędzierzyna-Koźla, a trzecie – Tadeusz Luszczymak z Radlina.

Organizatorzy zawodów wyłonili ponadto zwycięzców w klasyfikacji drużynowej poszczególnych szkół. W kategorii podstawówek I miejsce zajęła SP z Kuźni, II – ZS-G w Nędzy, a III – SP w Babicach. Wśród gimnazjów, najlepszym okazał się ZS-G z Nędzy, na drugiej pozycji uplasował się ZSOiT z Kuźni, a na trzecim kuźniański MOW. Triumfatorem w kategorii szkół średnich został ZSOiT (Kuźnia), lokata druga przypadła SOSWNiS z Raciborza, a trzecie miejsce zajął MOW (Kuźnia).

Zwycięzcy w poszczególnych kategoriach otrzymali – oprócz pamiątkowych dyplomów – atrakcyjne nagrody rzeczowe w postaci wiecznych piór, książek oraz plecaków.

O tym, że tegoroczna impreza była bardzo udana, świadczą słowa samego organizatora: – IX Bieg Niepodległości oceniam bardzo wysoko, była bardzo duża frekwencja, co nie zdarza się zbyt często – mówi Julian Zieliński, który już dziś myśli o jubileuszowej, bo X edycji tej sportowej imprezy. – Zechcemy imprezie nadać lepszą oprawę, wydłużyć dystans biegu głównego, a także postarać się o jeszcze lepsze nagrody – dodaje organizator zawodów.

 

Sportową imprezę poprzedziły państwowe uroczystości. Obchody 90. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczęła msza święta w kościele pw. św. Marii Magdaleny, w której udział wzięły władze miasta, przedstawiciele Nadleśnictwa Rudy Raciborskie, delegacja z ZSO w Rudach i ZSOiT w Kuźni, strażacy, ZHP oraz delegacja z Towarzystwa Miłośników Ziemi Raciborskiej.

Podczas kazania, ks. Bernard Plucik zwrócił uwagę na znaczenie słowa "Ojczyzna". Homilię zakończył cytatem z wiersza "Moja Piosnka" autorstwa Cypriana Kamila Norwida: – Do kraju tego, gdzie kruszynę chleba / Podnoszą z ziemi przez uszanowanie / Dla darów Nieba… / Tęskno mi, Panie… / Do kraju tego, gdzie winą jest dużą / Popsować gniazdo na gruszy bocianie, / Bo wszystkim służą… / Tęskno mi, Panie…

Po eucharystii, delegacje samorządowe oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych przeszli na Plac Zwycięstwa, gdzie przed pomnikiem złożyli wieńce i wiązanki kwiatów.

/BaK/

- reklama -

5 KOMENTARZE

 1. Cieszę się bardzo, że frekwencja na IX Biegu Niepodległości była tak wysoka ale przyczyniła się do tego pewnie pogoda, któa w tym roku wybitnie dopisała (wszyscy pamiętają śnieg i deszcz o tej porze roku). Rzeczywiście jest co chwalić…ale szkoda, że tylko tutaj.
  Urząd Miasta kompletnie nie był przygotowany do uroczystości 90-lecia odzyskania przez Polske Niepodległości (90 lat!!!). Brak przemarszu, frekwencja na mszy taka jak zawsze, nawet żart księdza proboszcza nt. liczby osób w kościele jakoś nie był udany. A kazanie? Pełne patosu…pięknych słów ale o czym? Hm…no właśnie…
  A później ten przemarsz na plac zwycięstwa z kościoła. I tam dalszy ciąg tej paranoii. Brak orkiestry, brak hymnu. Składanie wiązanek i…brak przemówienia okolicznościowego ze strony Pani Burmistrz. Tylko „dziękuję za przybycie”.
  Szanowni Państwo…skończmy z oszczędzaniem piniędzy, robieniem z siebie pośmiewiska…tandetą i bzdurą. To wielkie święto zasługiwało na specyficzne, szczególne ukoronowanie. Dożyliśmy, jak widać czasów w naszej gminie, w których szacunek ze strony pełniących władze odszedł w zapomnienie. Bo ten dzień niczego nie wniósł. Biedne zuchy przygotowane z wierszami i piosenką. Flagą biało czerwoną. Białem orłem z koroną. Brak sprzętu nagłaśniającej…to wszystko spowodowało wielkie zniechęcenie. Zapomniano o historii i wielkich ludziach…o symbolach…o szacunku….Pani Burmistrz – nawet ładna pogoda nie zrekompensowała tego NIEPRZYGOTOWANEGO przez Państwa dnia. Dni wielkiej historii….wstyd…
  Mieszkańcy liczą na rozliczenie tej uroczystości ze strony Pani Burmistrz…

 2. Popieram mego przedmówcę. Bieg Niepodległosci – najwyższa klasa. Natomiast obchody 90. rocznicy polskiej niepodległości – [b]90. rocznicy – podkreślam (!!!) [/b]- brak słów! Hańba, hańba i jeszcze raz hańba p. burmistrz. Jak można nie wygłosić z tej okazji okolicznościowego przemówienia??? Przeciez nie musi to być referat na 30 minut. Wystarczyło przedstawić zartys historyczny tego waznaego dla naszego kraju wydarzenia. Po 123 latach zaborów, Polska wraca na mapy Europy i świata, a tu nic! Nawet odegrania hymnu!!! Nie było orkiestry? A to tak trudno zorganizować jakiegoś „samograja” i Mazurek Dąbrowskiego odtworzyć z płyty CD??? A do tego te flagi – nie dość, ze przywieszone do masztów jak – za przeproszeniem – kawałki zwykłego materiału, to jeszcze ŹLE!!! Jakie to było świeto?? Polski czy może Księstwa Moanko lub Indonezji??? Polską flagę przywiesza się [b]BIAŁYM KOLOREM DO MASZTU, NIGDY ODWROTNIE!!! [/b]Doprawdy szkoda, że tak ważne święto w polskiej historii zostało przez kuźniańskie władze tak silnie zmarginalizowane. Mieszkańcy juz czekają na nowe wybory, które juz tylko za niecałe 2 lata!

 3. Ja jako były mieszkaniec Kuźni z ciekawością przeczytałem relację z przebiegu Święta Niepodległości i obejrzałem fotorelację. Czyżby władze miasta poszły śladami naszego? Prezydenta i zaprosili delegacje z odległych krajów? Tak wypada mi sądzić bo chyba na ich cześć Powieszono na głównym placu Kuźni flagi Monaco i Indonezji. Byłoby wszystko w porządku gdyby jeszcze obok wisiała flaga polski. Wszak to nasze narodowe święto. Mam nadzieję, że uroczystość nie skończyła się kompromitującym balem. Dla Pani Burmistrz i podległych jej osób polecam ten oto link. Warto się go nauczyć na pamięć gdyż jeszcze niejedno narodowe święto nas czeka. I jeszcze jedna refleksja. Czy aby miasto jest naprawdę w Dobrych Rękach?

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here