Młody Saper 2008 – Konkurs wiedzy i umiejętności

0

Już po raz drugi działający w Brzeźnicy Uczniowski Klub Sportowy Orzeł, postanowił uświadomić dzieciom niebezpieczeństwa wiążące się z niewypałami.

W ramach akcji „Młody Saper 2008„ UKS nawiązał kontakt z Policją, i patrolem saperskim z 6 Batalionu Desantowo-Szturmowego w Gliwicach oraz 3 Mazurskim Batalionem Rozpoznawczym im. ppłk. Jana Hipolita Kozietulskiego z Giżycka. Przedsięwzięcie dofinansowano z dotacji Ministerstwa Obrony Narodowej. W akcji wzięły udział: drużyny ze szkół podstawowych i gimnazjów z Gminy Rudnik, Raciborza, Blachowni oraz Szkoła Specjalna z Raciborza. Swoją obecnością zaszczycili nas: Hetman Raciborskiego Kurkowego Bractwa Strzeleckiego – Józef Pluta, starszy wizytator Kuratorium Oświaty w Katowicach – Halina Sitnikow, Kierownik Referatu Oświaty, Kultury, Turystyki i Sportu w Urzędzie Gminy Rudnik – Jan Deńca, st. asp. Bronisław Makowski oraz dzielnicowy – Wiesław Wilman.

- reklama -

 

 

24 października 2008 r. w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Brzeźnicy odbył się turniej gimnazjów i szkół podstawowych z gminy Rudnik, Blachowni oraz Raciborza o tytuł młodego sapera, który jest częścią Akcji Młody Saper 2008 zorganizowanego przez UKS „Orzeł” przy współpracy z Urzędem Gminy w Rudniku i pod patronatem Departamentu Wychowania i Promocji Obronności Ministerstwa Obrony Narodowej. Zawody składały się z krzyżówki i testu na temat wiedzy o wojsku i zasad postępowania w przypadku znalezienia niewybuchu, a także ćwiczenia w terenie i strzelanie. W przeprowadzeniu akcji pomagali saperzy z Gliwic oraz Giżycka, przygotowując teren z zakopanymi fragmentami rozbrojonej, a więc zupełnie niegroźnej amunicji. Dali uczniom wykrywacze metali i polecili im odnaleźć jak najwięcej zakopanego złomu w wyznaczonym czasie. Wcześniej zapoznali uczniów z pracą sapera. Ważnym elementem akcji była również pogadanka jak odróżnić niewybuch od innych metalowych elementów.  Dodatkowo saperzy zorganizowali pokaz obrazujący jak niebezpieczne są niewypały. Pokaz pirotechniczny zrobił wrażenie nie tylko na uczestnikach, ale również na opiekunach i nauczycielach biorących udział w konkursie.
Na zakończenie saperzy z 3 Mazurskiego Batalionu Rozpoznawczego przestawili prezentację swoich dokonań na misjach zagranicznych.

 

 

A oto klasyfikacja medalowa: w kategorii szkół podstawowych –
I miejsce Szkoła Podstawowa nr 3 z Raciborza.
II miejsce Zespół Szkolno ? Przedszkolny w Brzeźnicy.
III miejsce Szkoła Podstawowa nr 1 z Blachowni.
w kategorii Gimnazjum –
I miejsce Gimnazjum w Grzegorzowicach.
II miejsce Gimnazjum w Rudniku.
III miejsce Gimnazjum w Raciborzu.

 

Specjalną nagrodę dla króla strzelców, którą ufundował Hetman Bractwa Kurkowego zdobył Maciej Wasilewski ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Blachowni. Najlepsze zespoły otrzymały statuetki. Wszystkie drużyny otrzymały piłki oraz inne nagrody. Organizatorami akcji byli: Anna Matusik Prezes UKS Orzeł, Zygmunt Kandora samodzielny inspektor ds. kultury, turystyki i promocji oraz Ewa Ryś  dyrektor ZSP Brzeźnica.

 

/Ewa Ryś, Gmina Rudnik/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here