Wandale precz

Spacerując ulicami Raciborza, nietrudno zauważyć następującą prawidłowość. Otóż w zasadzie każde przedsięwzięcie miasta wystawione jest na akty wandalizmu.

- reklama -

Przykładów nie brakuje. Zasadzone drzewa są połamane, odnowione herby oszpecone bazgrołami, zmodernizowany plac zabaw w Parku im. Miasta Roth zdewastowany, zamontowane ławki i kosze na śmieci nie zdążą służyć mieszkańcom. Do dewastacji dochodzi głównie w weekendy.

 

Niepokojące jest, że ostatnimi czasy coraz częściej dochodzi do niszczenia dóbr miasta. Zdaniem prezydenta – Mirosława Lenka – możemy nawet mówić o pladze wandalizmu. Prezydent jest rozgoryczony również faktem, że ludzie nie reagują na dewastacje. Wobec tego zastanawia się, czy do interwencji mieszkańców miasta zachęciłyby nagrody za wskazanie wandali. – Rozmawiałem ze skarbnikiem,taka nagroda jest możliwa dla osób współdziałających z gminą. Będzie to nagroda uznaniowa. Trudno mówić o kwocie czy to będzie 500 zł czy 2000 zł. Nie chodzi nam o donosy, ale o kształtowanie postaw obywatelskich. Mój interes, moje podatki – tłumaczy. Prezydent zaapelował również do raciborskiej policji, aby przyjrzała się sprawie. – Może potrzebne będzie dodatkowe honorarium dla policjantów – podkreśla Lenk.

 

Z kolei radny Wiesław Szczygielski, na co dzień strażak, proponuje wprowadzenie 24-godzinnych dyżurów straży miejskiej, co spowodowałoby zwiększenie liczby patroli. Jednak, zdaniem prezydenta, straż miejska nie może zastępować policji, a poza tym obecnie miasto nie ma możliwości zwiększenia wymiaru czasu pracy strażników. Szczygielski zwraca także uwagę, że może warto by było Park im. Miasta Roth ogrodzić, a następnie ustalić godziny otwarcia parku. Lenk przyznaje, że nierzadko parki są ogrodzone, ale nie jest przekonany, co do skuteczności ogrodzenia; od razu zostałoby wykradzione. Zaznacza jednak, że być może koncepcja będzie wzięta pod uwagę po zakończeniu prac w parku. – Im więcej przedsięwzięć w mieście, tym więcej pilnowania – konkluduje prezydent.

 

Rodzą się wobec tego pytania. Czy władza poradzi sobie z aktami wandalizmu? Czy jakoś zaradzi niszczeniu dóbr miasta? Czy zachęci mieszkańców do współpracy w walce o mienie miasta? Jak długo każde przedsięwzięcie, na które miasto wydaje pieniądze będzie wystawiane na akty wandalizmu? Co można zrobić, żeby takie rzeczy nie miały miejsca? Za niszczenie cudzego mienia grożą sankcje. Jednak – jak to obserwujemy w Raciborzu – wandale czują się bezkarni. Po pierwsze policja rzadko zatrzymuje sprawców, a po drugie często brakuje świadków. Być może nieodwracanie głowy przez mieszkańców na wandalizm zmieniłoby obecny stan rzeczy.

 

Przystanek przy ul. Kościuszki
Fot. Urząd Miasta Racibórz
Fot. Urząd Miasta Racibórz
Fot. Urząd Miasta Racibórz

/KJ/

- reklama -

18 KOMENTARZE

 1. mam tego dosc. to jest straszne! jak mozna w ten sposob, bezmyslnie niszczyc nasze miasto? najpierw remontuje sie, odnawia, wydaje pieniadze, a ktos jednym glupim ruchem to niszczy! potem krzyczy i sie oburza, ze wydaje sie „jego” pieniadze na renowacje! nonsens!

 2. ps.: Panie radny Szczygielski, Panie ,,bezradny,, – w Londynie /bodajże/ jest Hyde Park i mnóstwo innych trawników…
  są tam też emigranci … i jakoś NIKT OGRADZANIA WSZYSTKIEGO /Pałac Buckingham już dawno ogrodzony jest/
  nie proponuje … i policjanci chodzą bez broni – chyba, że policjantką jest Polka – Bronia …
  KULTURA, KULTURA, KULTURA i … ,,dzieci chowanie,, .. .;
  Niemcy zaś ZARAZ DZWONIĄ po policję, nawet jak tylko ktoś zbyt późno trzepie dywany albo myje auto ,,pod domem,, …
  KULTURA, KULTURA, KULTURA i … ,,dzieci chowanie,, …;
  a u nas ani ,,angielskich zasad,, ani niemieckiego ,,ordungu,, ani … KULTURY …

 3. [quote]….
  Tylko co zrobic,kiedy dziatki nasze nie dostaja wychowania od swoich rodzicow? jak reagowac?[/quote]
  Ha, na szczęście NIE WSZYSCY …
  Uczyć; jednych i drugich … to się kiedyś nazywało : ,,praca u podstaw,, … a jak ? Zobacz co ,,kombinują,, w oświacie …
  jest taki wątek na tym forum …

 4. prowincjusz w dupie byles gowno wiesz. najdalej to byles pewnie w sudicach po piwo jak istniala jeszcze czechoslowacja.takie jest moje zdanie. jak myslisz ze za granica mlodziez jest idealna i lepsza niz w polsce to znaczy ze za duzo plebani, klanu, m jak milosc, londynczykow i tego typu scierwa ogladasz.

 5. Należy zacząć od domu rodzinnego i szkół, gdzie codziennie ,,drodzy uczniowie,, coś zniszczą z rozmysłem i gdzie sprawcę można łatwo ustalić!
  Mieli rodzice płacić za wyrządzoną szkodę, wtedy wzięliby się za swojego ,,ancymonka,, ale……..[b]nie płacą, ,,obrońcy,, podnieśli wrzask i zrzucili winę na………nauczycieli – [/b]bo…..[b]za słabo pilnują! [/b]A przecież, nie w pilnowaniu jest rzecz, a w [b]wychowaniu[/b] -,, czym skorupka za młodu……../ A w wychowaniu ,pierwszorzędną rolę
  odgrywa…..[b]dom rodzinny, ,,ancymonek,, kiedy wkracza do szkoły, został już wstępnie[/b] [b]wychowany przez rodziców [/b]przez [b]7-lat!!! [/b]Również ,należałoby przyjrzeć się funkcji etatowego pedagoga w szkole, który ,,współpracuje,, z tz.[b]trudnym uczniem [/b]często przeciwko……..[b]nauczycielowi [/b]zamiast wspólpracować z nauczycielem na rzecz
  wychowania ucznia! Pedagog ,,wbija,, do głowy uczniowi [b]jego p r a w a i obowiązki [/b]zamiast [b]jego o b o w i a z k i, a [/b] następnie dopiero…….. [b]prawa. To z a s a d n i c z a różnica! [/b]Oczywiście nie wyczerpałem tematu, bo to temat rzeka!
  [b][/b]
  [b][/b]
  [b][/b]
  [b]i dopiero prawa![/b]

 6. NIEBIESCY zacznijcie sie edukowac! tylko glupoty macie w glowie… smieszni jestescie… moda sie zrobila na ruch… a dwa lata temu nawet nie mieliscie pojecia ze chorzow jest na slasku

 7. [b] do ~,,, jezeli nie widzisz to tam pisze torcida to chyba nie Ruch Chorzów a ksg to tez chyba nie RUch co widac jakie pojecie co zlego to najlepiej na Ruch[/b]

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here