Syria oczami Leszka Szczasnego

0

W niedzielę, 7 grudnia, o godz. 18:00 w pubie "Koniec Świata" odbędzie się slajdowisko Leszka Szczasnego pt. "Syria – starożytność i ramadan z dyktaturą w tle".

Slajdowisko jest zapisem miesięcznego pobytu w Syrii we wrześniu 2008 roku. Autor przedstawia nie tylko słynne miejsca starożytne (np. Palmyra, Apamea, Bosra) czy średniowieczne (np. zamek krzyżowców w Krak de Chevaliers). Maluje również obraz życia codziennego i religijnego w czasie muzułmańskiego postu – ramadanu. Zaprasza także do dwóch syryjskich metropolii – Aleppo i Damaszku, nie stroniąc od komentarzy dotyczących smutnej rzeczywistości politycznej tego zniewolonego kraju. Osobny krótki dział stanowi prezentacja Syrii jako skansenu starych samochodów – 30-, 40-letnich mercedesów, volvo i fordów. Wszystko to przeplecione jest relacją z zaskakujących przygód (których autostopowiczom nigdy nie brakuje) i spotkań z ludźmi.

- reklama -

 

 

Leszek Szczasny jest 33-letnim raciborzaninem, z wykształcenia politologiem i filozofem (UJ), a z zamiłowania artystą, społecznikiem i podróżnikiem. Stopniowo rozszerza zakres swoich wypraw. Zjeździł dokładnie Europę (i zachodnią, i wschodnią), a ostatnio zaczął penetrować Bliski Wschód (Turcja, Syria). Jako, że podróżuje autostopem i bardzo nisko budżetowo, jest żywym dowodem na to, że "chcieć to móc". Dociera w głąb danej kultury, starając się zrewidować związane z nią stereotypy.

 

/k/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here