Uważać na kieszonkowców i oszustów

Wystarczy chwila nieuwagi czy zamyślenia, aby podczas gorączkowych, przedświątecznych zakupów stracić portfel z pieniędzmi, kartami kredytowymi, dokumentami.

Tradycyjnie już raciborska policja przypomina, aby udając się na zakupy pamiętać o podstawowych zasadach bezpiecznego zachowania się. Policja ze swojej strony skieruje w miejsca najbardziej zagrożone zwiększone ilości patroli umundurowanych i operacyjnych, aby w maksymalny sposób zabezpieczyć mieszkańców przed działaniem kieszonkowców, oszustów i złodziei samochodowych.

- reklama -

 

Policji zależy, aby święta dla każdego mieszkańca przebiegały w atmosferze spokoju i radości. Do chwili obecnej nie zanotowano zwiększonej ilości zdarzeń przestępczych, ale najmniejsze sygnały są dla policji dowodem, że przestępcy szczególnie szukają swoich ofiar wśród osób w wieku podeszłym.

 

Przykładem może być zdarzenie, do którego doszło w poniedziałek, 8 grudnia. Do mieszkania 69 letniego raciborzanina zadzwonił nieznany mężczyzna informując, że rozdaje podarunki przeznaczone dla biednych ludzi. Nieznajomy po wejściu do pokoju, przekazał raciborzaninowi kilka rzeczy oświadczając, że opłata manipulacyjna za powyższe wynosi 100 zł. Następnie dla odwrócenia uwagi domownika, poprosił o  kromkę chleba, ponieważ jest bardzo głodny. Gdy właściciel mieszkania udał się do kuchni ten z meblościanki ukradł 2.000 zł i uciekł.

 

Policja poszukuje tego mężczyzny, którego wiek z wyglądu można ocenić na ok. 60 lat, jest krępej budowy ciała i średniego wzrostu ok. 165 cm.

 

Policja zwraca się z apelem do osób opiekujących się osobami starszymi oraz ich bliskich o uczulenie swoich podopiecznych na podobne sytuacje. Oszuści i złodzieje są bezlitośni. Nie mają żadnych skrupułów i szacunku dla swoich ofiar. Nie zastanawiają sie, że swoim postępowaniem wyrządzają innej osobie krzywdę i psychicznie ją okaleczają.

 

Policja apeluje również do wszystkich dokonujących zakupy, a w szczególności do kobiet, o większą rozwagę i roztropność. To kobiety są w przeważającej części “klientkami” złodziei i oszustów. Nie ma przecież w tym nic dziwnego, bo przecież to panie prowadzą domy, to one zajmują się jego zaopatrzeniem. Poza tym złodziejom łatwiej jest  okraść słabszą od nich kobietę.

 

Złodzieje swoją działalność prowadzą w miejscach, gdzie jest zwiększona ilość ludzi, tak aby po dokonaniu kradzieży łatwiej zgubić się  w tłumie. Należy postarać się maksymalnie utrudnić i uniemożliwić im  pozbawienie nas ciężko zarobionych pieniędzy.

 

Raciborska policja przypomina i radzi:

 

– na zakupy udać się z osobą towarzyszącą;
– wziąć tylko niezbędną ilość pieniędzy;
– obserwować co się wokół nas dzieje;
– nie przechowywać pieniędzy w reklamówce, siatce – w zasięgu wzroku złodzieja;
– torebkę trzymać “przy sobie”;
– nie pozostawiać torebki, portmonetki bez opieki na ladzie sklepowej;
– jeżeli stwierdzi się kradzież – nie wstydzić się i wołać o pomoc;
– zawsze po ewentualnej kradzieży  powiadamiać policję pod nr 997;
– nie wpuszczać do mieszkania obcych osób oferujących pomoc finansowa lub materialną;
– nie korzystać z tzw. okazji oferowania przez domokrążców  towaru po bardzo atrakcyjnej cenie.

 

/w/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here