Atrakcyjna wycieczka – ale nie dla wszystkich

0

Wycieczka jest do Międzybrodzia i Rychwałdu. Koszt – to tylko 45 zł. od osoby (bez wyżywienia). Zbiórka na dworcu PKS-u 14 października o godzinie 7:00.

- reklama -

W programie wycieczki przewidziane jest zwiedzanie elektrowni szczytowo-pompowej na górze Żar i sanktuarium Matki Bożej w Rychwałdzie. Nie powinni brać udziału w wycieczce osoby z klaustrofobią i wszczepionym rozrusznikiem serca.

 

 Elektrownia szczytowo-pompowa na Górze Żar, a właściwie w jej wnętrzu, została oddana do eksploatacji w 1979 roku. Ogromny zbiornik wodny na szczycie góry, stanowiący część elektrowni, przyciąga, szczególnioe podczas wakacji, tłumy turystów. Zlokalizowane wewnątrz góry turbiny, zajmują wraz z pozostałymi instalacjami przestrzeń o wielkości porównywalnej do Kościoła Mariackiego. Jest także możliwość jej zwiedzania.

 

 

Na północnych stokach Pasma Pewelsko-Ślemieńskiego, w jego zachodniej części znajduje się znane sanktuarium maryjne – Rychwałd. W XVIII-wiecznym barokowym kościele św. Mikołaja kryje się piękny, uważany za cudowny obraz Matki Boskiej Rychwałdzkiej – Pani Ziemi Żywieckiej. Pochodzący z początku XV w. obraz nieznanego autora, wykonano na desce lipowej o rozmiarach 91,5 cm na 113,5 cm. W 1655 r. podarowała go kościołowi w Rychwałdzie właścicielka dóbr ślemieńskich – Katarzyna z Komorowskich Grudzińska. W 1965 r. obraz został koronowany koronami papieskimi przez kardynałów Stefana Wyszyńskiego i Karola Wojtyłę. Ten ostatni, już jako papież Jan Paweł II, ponownie nawiedził ziemię żywiecką w 1995 r. Odprawił mszę świętą na rynku w Żywcu, gdzie przewieziono cudowny obraz.

 

Wyjazd 14 października o godz. 7:00 z dworca PKS w Raciborzu. Zapisy do 6 października w biurze Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów Oddział Rejonowy w Raciborzu, ul. Staszica 27, tel. (32) 415-25-55.

 

/w/

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here