Kuźnia Raciborska: Kolęd ci tutaj dostatek

0

W sobotni wieczór, 16 stycznia w Miejskim Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji w Kuźni Raciborskiej odbył się koncert kolęd w wykonaniu chóru z parafii pw. św. Anny w Babicach.

- reklama -

Koncert otworzył Michał Fita – dyrektor MOKSiR-u. – Chór, który za moment przed Państwem wystąpi, to zespół, gdzie trzy kroki przed nim idzie jego sława. I trudno nie zgodzić się z tym słowami. "Artystyczne wyjazdy chóru (10 zagranicznych tras koncertowych) przeważnie stawały się równocześnie pielgrzymkami do miejsc świętych, najczęściej do sanktuariów maryjnych. Niezapomnianym przeżyciem pozostanie pielgrzymka do Rzymu i zaszczyt śpiewania w obecności Ojca Świętego Jana Pawła II w 1986 roku" (cyt. za www.moksir.org). 

 

Chociaż chórzyści występowali już w kuźniańskiej gminie wielokrotnie (koncerty z cyklu "Muzyka w starym opactwie" w Rudach), to w samej Kuźni zagrali po raz pierwszy. Wśród kilkunastu kolęd, jakie zaprezentowali artyści z Babic, znalazły się te bardzo znane ("Bóg się rodzi", "Dzisiaj w Betlejem", "Gdy się Chrystus rodzi" – wykonana również na bis), jak i te słuchane (wykonywane) nieco rzadziej: "Bracia, patrzcie, jeno" czy "Hola! hola! Pasterze z pola". W repertuarze zespołu nie zabrakło kompozycji obcojęzycznych, jak "Adeste Fideles", "Stille Nacht" oraz kolędy śpiewanej w języku hiszpańskim. Akompaniament muzyczny zapewniał chórzystom smyczkowy kwartet, który wchodzi w skład babickiej grupy.

 

Opiekę nad zespołem od momentu jego powstania sprawuje ks. Bogdan Kicinger. Dyrygentem od 1986 r. jest Brygida Tomala, która bardzo łatwo nawiązała kontakt z kuźniańską publicznością, zachęcając do wspólnego śpiewania. Ogromne wrażenie na widzach zrobił występ solistki Klaudii Romek, której głos (sopran) niejednego słuchacza wprawiał w istny dreszcz emocji. – Jestem bardzo ukontentowany tym występem. To było coś pięknego – powiedział po koncercie pan Paweł, dla którego muzyka chóralna jest prawdziwą pasją.

Występ muzyków z Babic był przedostatnim w kuźniańskim MOKSiR-ze, w repertuarze którego znalazły się kolędy. Okres noworoczno-kolędowy zamknie raciborska grupa "Przecinek", która zagra w Kuźni już 30 stycznia. Początek o godz. 19:00.

/BaK/

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here