Tydzień Kina Niemieckiego 2010

Już po raz dziewiąty w dniach 14.03 – 19.03 w Raciborzu odbędzie się Tydzień Kina Niemieckiego. W ramach tegorocznej edycji wyświetlone zostaną najnowsze  filmy takie jak "Evet, Chcę!" czy "Część mnie". Zobacz repertuar. 

Aby zapewnić różnorodny program filmowy, obok dramatu „Cztery minuty” („Vier Minuten“) i satyry medialnej „Free Rainer” („Free Rainer“) zostanie pokazana międzykulturalna komedia „Evet, chcę!” („Evet, ich will!“) i film dokumentalny „Full Metal Village”(„Full Metal Village“). Dla młodszych widzów wyświetlony zostanie film „Część mnie” („Ein Teil von mir“), który będzie pokazywany w wielu miejscowościach w przedpołudniowych seansach dla szkół. Wszystkie filmy będą wyświetlane w niemieckiej wersji językowej z polskimi napisami.

- reklama -

 

Seanse zostaną uzupełnione przez filmy krótkometrażowe, zrealizowane przez absolwentów niemieckich wyższych szkół filmowych. Poza tym w wielu miastach uzupełnieniem Tygodnia Kina Niemieckiego będzie bardzo ciekawy program towarzyszący składający się z filmów krótkometrażowych, rozmów na temat filmów, koncertów, wystaw i wieczornych konkursów filmowych.

 

Repertuar Tygodnia Kina Niemieckiego
(Dom Kultury "Strzecha", ul. Londzina 38, Racibórz)

 

14.03; godz. 17.00
"FREE RAINER – TWÓJ TELEWIZOR KŁAMIE", 2007

 

reżyseria: Hans Weingartner
Opery mydlane, talk-shows i teleturnieje, jak np. „Zdobądź sobie dziecko!”- tego formatu programy, aroganckiego producenta telewizyjnego Rainera zapewniają wysoką oglądalność pewnej komercyjnej stacji telewizyjnej. Reżyser Hans Weingartner w satyrze o mediach „Free Rainer – Twój telewizor kłamie” poddaje krytyce zarządzanie i manipulowanie poziomem oglądalności przez telewizyjne stacje komercyjne.

 

15.03; godz. 17.30
"EVET, CHCĘ!", 2008

 

reżyseria: Sinan Akkus
W pewnym berlińskim wieżowcu zapowiada się na kilka wesel jednocześnie. I w tym miejscu zaczynają się również kłopoty. Reżyser Sinan Akkus opowiada historie miłosne, które rozgrywają się na wielokulturowym tle, na przykładzie rodzin niemiecko-tureckich.I tak… Dirk – Niemiec, chce poślubić swoją turecką sympatię i jednocześnie przyjąć Islam, naturalnie wbrew woli rodziców. Coskun- kurdyjski Sunnita i dziennikarz radiowy pragnie wstąpić w związek małżeński z turecką Alevitą, na co z kolei nie zgadza się radykalny w swej wierze ojciec dziewczyny. Pewien starszy Turek, któremu kończy się karta pobytu w Niemczech, musi jak najszybciej znaleźć żonę, naturalnie najlepiej z niemieckim obywatelstwem. Zakochany turecki gej pragnie tylko ożenić się ze swoim niemieckim ukochanym.

 

16.03; godz. 17.30
"CZĘŚĆ MNIE", 2008

 

reżyseria: Christoph Röhl
Jonas szesnastoletni nastolatek, nie ma problemów ani w szkole ani w domu. Żyje beztrosko, aż do momentu gdy pewnego dnia w drzwiach pojawia się Vicky- epizod z przeszłości, imprezowa znajomość. Dziewczyna wręcza mu list, który całkowicie zmienia jego życie: Jonas dowiaduje się z niego, że będzie ojcem.

 

17.03; godz. 17.30
6 filmów krótkometrażowych

 

"Alemanya", 2002
reżyseria: Savaş Ceviz, 15 minut

"Fuck the Pigs", 1998
reżyseria: Carolin Otterbach, 6 minut

"Ambasada amerykańska", 2003
reżyseria: David Sieveking, 10 minut

"Mickey i Maria", 2006
reżyseria: Steffen Reuter, 10 minut

"Remember!", 2004
reżyseria: Dagmar Seume, 11 minut

"Kot z Altony", 2002
reżyseria: Wolfgang Dinslage, 29 minut

 

18.03; godz. 17.30
CZTERY MINUTY, 2006

 

reżyseria: Chris Kraus
Jedno miejsce i dwie kompletnie różne kobiety. Rozczarowana życiem emerytowana nauczycielka gry na pianinie i młoda więźniarka, oskarżona o morderstwo Dzieli je wszystko, łączy nauka gry na pianinie. Czy mogą pomóc sobie nawzajem? Akcja rozgrywa się w więzieniu dla kobiet w jednej z niemieckich prowincji, gdzie 80- letnia Traude udziela lekcji gry na pianinie. Tam też kobiety spotykają się. Młodsza o 60 lat Jenny jeszcze przed zbrodnią uchodziła niezwykły talent muzyczny. Zderzają się ze sobą dwa światy – podczas gdy Traude opłakuje swoje niespełnione życie, dla tak młodej Jenny życie nie zdąrzyło się jeszcze dobrze zacząć, a tak naprawdę już się skończyło.

 

19.03; godz. 17.30
"FULL METAL VILLAGE", 2006

 

reżyseria: Cho Sung-hyung
Co roku w sierpniu na największy na świecie Festiwal Muzyki Metal do miejscowości Wacken w Szlezwik-Holsztyn przyjeżdża ok. 40.000 fanów tego rodzaju muzyki. W tym zabawnym filmie dokumentalnym Koreanka Sung Hyung Cho opisuje spokojną wioskę, w której raz w roku panuje stan wyjątkowy. Jest to z pewnością nieco inny film o relacjach mieszkańców z ich własnym otoczeniem. W dziwaczny, a jednocześnie niezwykle interesujący sposób przedstawione jest życie mieszkańców wsi.

 

Bilet: 1 zł
Karnet: 4 zł

 

/p/

 

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here