Bezrobocie w powiecie raciborskim najwyższe od trzech lat

W lutym w Powiatowym Urzędzie Pracy zarejestrowało się ponad 200 nowych bezrobotnych, stopa bezrobocia  pod koniec miesiąca wyniosła 8,9%. Nic nie wskazuje, by w najbliższej przyszłości sytuacja uległa poprawie. – Wpływa bardzo mało ofert pracy od firm z naszego regionu – przyznaje Edmund Stefaniak, dyrektor PUP

W styczniu w Powiatowym Urzędzie Pracy zarejestrowanych było 2859 osób, stopa bezrobocia wynosiła 8,3%. W lutym zarejestrowanych bezrobotnych było już 3065, co przełożyło się na 8,9% stopę bezrobocia. Ostatnio tak wysokie bezrobocie w naszym powiecie zanotowano w styczniu 2007 roku. – Bezrobocie zimą zawsze rosło, co związane jest m. in. z zakończeniem większości prac sezonowych. Wiosną sytuacja zwykle się poprawia. Jednak dawno nie było tak, żeby w lutym rejestrowało się aż tylu nowych bezrobotnych – mówi dyrektor Stefaniak. Za taki stan rzeczy odpowiedzialna jest w znacznej części wyjątkowo długa zima, która sprawia, że wstrzymane są np. prace w budownictwie.

- reklama -

Zdaniem dyrektora tak wysokie bezrobocie to także wynik kryzysu gospodarczego, do tej pory omijającego powiat raciborski. Widać to chociażby po rekordowo małej ilości ofert pracy skierowanych za pośrednictwem PUP do bezrobotnych: w styczniu było ich zaledwie 113, w lutym 189. – Ofert pracy jest bardzo mało, a z tych które są, spora część pochodzi od firm spoza regionu i dotyczy zatrudnienia jako przedstawiciel handlowy. Mało jest pracy na miejscu, nie ma nowych inwestycji, a pracodawcy z naszego regionu ograniczają koszty i wstrzymują się z zatrudnianiem pracowników – wyjaśnia E. Stefaniak.

 

/ps/

fot. internet

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here