Prof. Stanisław S. Nicieja opowie o Cmentarzu Obrońców Lwowa

0

6 maja o godz. 17:00 w Miejskim Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji w Kuźni Raciborskiej odbędzie się spotkanie autorskie z prof. Stanisławem Sławomirem Nicieją.

Chcesz poznać nieznane dzieje Kresów Wschodnich? Dowiedzieć się, czym była w 1918 r. Obrona Lwowa? Kto wziął w niej udział? Kim były "Lwowskie Orlęta" i jakie znaczenie ma dla Polaków Cmentarz Obrońców Lwowa?

- reklama -

Przyjdź 6 maja 2010 r. na godz. 17:00 do Miejskiego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Kuźni Raciborskiej na spotkanie autorskie ze znakomitym historykiem i znawcą problematyki lwowskiej – prof. zw. dr. hab. Stanisławem Sławomirem Nicieją.

W trakcie wykładu, były rektor Uniwersytetu Opolskiego w niezwykle interesujący sposób opowie o historii Lwowa, walkach, które toczyły się tam w listopadzie 1918 r. oraz o cmentarzu, na którym spoczęło kilka tysięcy obrońców tego miasta.

 

Podczas spotkania prof. S. Nicieja przedstawi dzieje budowy nekropolii, próby jej unicestwienia w latach 60. i 70. XX w. oraz mozolne dążenie do odbudowy cmentarza. Wykładowi będzie towarzyszył film dokumentalny z udziałem poległego w niedawnej katastrofie pod Smoleńskiem Andrzeja Przewoźnika – sekretarza generalnego Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.

Spotkanie będzie ponadto okazją do porozmawiania z wykładowcą opolskiej Alma Mater. Możliwy będzie również zakup najnowszej książki profesora pt. "Lwowskie Orlęta. Czyn i legenda".

Należy dodać, że będzie to już trzecia wizyta prof. Niciei w Kuźni Raciborskiej. Relację z minionych spotkań przeczytasz w artykułach: Prof. Nicieja: "Cmentarz, to miejsce kontemplacji" i Prof. Nicieja gorąco przyjęty w Kuźni Raciborskiej. Krótkie filmy z obecności profesora w Kuźni zobaczysz pod adresem www.tmzr-kuznia.eu.

Organizatorem przedsięwzięcia jest kuźniańskie koło Towarzystwa Miłośników Ziemi Raciborskiej. Szczegółowych informacji na temat wizyty udzielają: mgr Bartosz Kozina (tel. 692-700-454) oraz mgr Marcin Gałuszka-Biernacki (tel. 792-287-337).

 

/TMZR w Kuźni Raciborskiej/

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here