II Raciborski Festyn Średniowieczny

0

19 – 20 czerwca na terenie parku zamkowego w Raciborzu odbędzie się II Raciborski Festyn Historyczny. Organizatorami Festynu jest Stowarzyszenie „Drengowie znad Górnej Odry” Załoga Grodu Raciborskiego i Drużyna Wareska „Czarny Krzyż”.

Celem imprezy jest przybliżenie mieszkańcom regionu, a zwłaszcza dzieciom i młodzieży historii średniowiecznej Europy, ze szczególnym naciskiem na historię ziem polskich. Podczas trwania dwudniowego festynu prezentowane będą bardzo liczne aspekty kultury materialnej epoki średniowiecza. Przez niniejsze działania mamy nadzieję upowszechnić i spopularyzować kulturę i sztukę średniowieczną.

- reklama -

Liczne prezentacje dorobku i spuścizn wielu kultur mają przybliżyć historię ludów, które  wpłynęły na kształt naszej historii i obecnej Europy, a tym samym  przyczynić się do umocnienia tożsamości narodowej i regionalnej. Szczególnie zależy nam na wiernej rekonstrukcji czasów średniowiecznych, kultywowaniu tradycji oraz ochronie lokalnego dziedzictwa kulturowego. Wojowie słowiańscy przedstawią dorobek naszych przodków, prezentując jednocześnie aspekty życia dawnych mieszkańców Polski w zaaranżowanej wiosce historycznej. Wikingowie przedstawią dorobek kultur skandynawskich, które trwale wpłynęły na kształt i historię Europy, szczególnie zachodniej, lecz także wniosły wiele do polskiego dziedzictwa kulturowego. Rycerze przybliżą publiczności czasy Księstwa opolsko-raciborskiego, świetnych bitew i innych wielkich wydarzeń tamtego okresu. Dodatkowo odbiorcy projektu będą mogli poczuć klimat minionych czasów poprzez tak zwaną żywą lekcje historii. Będą mogli przymierzyć średniowieczne stroje, poczuć jak ciężkie wyposażenie nosili ówcześni wojownicy i rycerze, posmakować tamtejszych potraw, spróbować swoich sił w strzelaniu z łuku, rzutów toporem i włócznią, a także nauczyć się rzemiosła.  Wszystko to ma na celu, w jak najbardziej namacalny sposób, wiernie  przekazać historię, a tym samym zainteresować nią, w szczególności, dzieci i młodzież szkolną.

Na czas trwania imprezy powstaną obozowiska Słowian, wikingów oraz rycerzy. Z łodziowych namiotów wikingów, Słowiańskich geteldów oraz wielkich  turniejowych namiotów  rycerskich zostanie wzniesiona wioska, w której widzowie zobaczą jak żyło się w dawnym średniowieczu. Bardzo atrakcyjnym i widowiskowym aspektem festynu będzie jarmark średniowieczny, gdzie prezentowane będzie wszelakie wytwórstwo historyczne. Powstanie alejka, na której swoje wyroby zaprezentują sprzedawcy średniowiecznego rzemiosła.

W ramach wymiany umiejętności i doświadczeń oraz integracji osób zainteresowanych historią średniowiecza,  zakładamy, że na festyn przybędzie około 200 odtwórców średniowiecza. Wielkim zainteresowaniem ze strony widzów zapewne cieszyć będą się profesjonalne turnieje rycerskie, które zostaną przeprowadzone przez członków bractw rycerskich, będą to miedzy innymi: turniej walki bronią białą, turniej łuczniczy, turniej rzutu włócznią, zapasy oraz zabawy plebejskie. Chcielibyśmy, w oryginalny i niecodzienny sposób, zachęcić tym uczestników do aktywności i wysiłku fizycznego na miarę naszych przodków.

Na czas festynu zostanie zbudowana przez organizatorów stylizowana na prezentowany okres drewniana brama z palisadą. Zostanie ona wykorzystana do kulminacyjnego punktu programu. Pod ową bramą zostanie zaprezentowana bitwa średniowieczna, w której wezmą udział wszyscy przyjezdni rycerze i wojowie. W  bitwie dodatkowo zostaną wykorzystane sprzęty oblężnicze, takie jak: taran, drabiny, liny z hakami oraz średniowieczna katapulta „trebuszet”, które posłużą do zdobycia bramy.  Na imprezie zaprezentują się również artyści związani z kulturą średniowiecza. W niedzielę wystąpi zespół muzyki dawnej „Tryzna” ze Szczecina.

 

Zobacz szczegółowy program II Raciborskiego Festynu Historycznego.

 

 

 

/p/

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here