Jarmark św. Marcelego pełen sprzedawców i zabawy

6

Na przełomie XIII i XIV wieku Racibórz słynął z wystawnych jarmarków. Po ponad siedmiu wiekach jarmark znów powrócił na raciborszczyznę. Od godzin porannych wystawcy prezentują swoje rękodzieła i specjały kulinarne. Zobacz zdjęcia. Zobacz wideo.

Na dwa dni Plac Długosza w Raciborzu zamienił się w jarmark. Impreza ściągnęła do naszego miasta pasjonatów starych przedmiotów z wielu regionów Polski i Czech. Przywitał ich prezydent, Mirosław Lenk, który uroczyście otwierając Jarmark św. Marcelego, tym samym zainaugurował tegoroczne Dni Raciborza. W sumie na jarmarku swoje stoiska rozłożyło ponad 50 wystawców. Znaleźć tam można dosłownie wszystko: stare naczynia, zegarki, radiootwarzacze, książki, obrazy, obrusy, wyroby z wikliny, lalki oraz biżuterię. Można również nabyć monetę okolicznościową.

- reklama -

 

Wystawcy chętnie rozmawiają ze zwiedzającymi.

 

Jak to bywa na jarmarkach rozmaitości, prócz walorów typowo kolekcjonerskich, można tu znaleźć także przedmioty codziennego użytku. Ceny jak zwykle kształtują się na bardzo różnym poziomie, ale wbrew pozorom, można kupić rzecz nawet za przysłowiową złotówkę. Jarmark to także możliwość odbycia ciekawej rozmowy z właścicielami prezentującymi i sprzedającymi swoje kolekcje – są to osoby wykazujące dużą znajomość przedmiotu, pasjonaci chętnie dzielący się wiedzą.

 

 

 

Wystawcy opowiadają zwiedzającym historię przedmiotów jakie można u nich nabyć, a niektórzy mistrzowie rękodzieła tworzą na stoiskach kolejne perełki. Tak jest na stoisku Magdaleny Suchanek i Klaudii Kuśki. Panie zajmują się szydełkowaniem. Na ich stoisku można nabyć wykonane ręcznie obrusy, chusty, a nawet bieliznę. Jednak, jak mówią, największa popularnością cieszy się biżuteria. Szydełkowanie i koronkarstwo to ich hobby.

 

Magdalena Suchanek i Klaudia Kuśka.

 

Wszystkie rzeczy, jakie można nabyć na stoisku Pań, tworzą same. Wśród wystawców nie brakuje również prawdziwych artystów. Jednym z nich jest Pan Henryk z Raciborza, który zajmuje się wypalaniem i kolorowaniem w drewnie. – Moje prace najczęściej przedstawiają jakieś perełki Raciborza. Maluje pomniki, kościoły, zamki. Jednak wykonuję również inne obrazki. Wszystko według uznania. Bywają tacy, którzy chcieliby na pamiątkę taki obraz w drewnie – mówił.

 

Pan Henryk prezentuje swoje prace.

 

Największą bolączką Pana Henryka jest brak czasu, gdyż swoje prace tworzy tylko w wolnym czasie, a tego, jak powiedział ma o wiele za mało. Spacerując wśród stoisk można obejrzeć piękne, skórzane obrazy autorstwa Grażyny Głowackiej z Jaworzna. Pani Grażyna ma na swoim koncie kilkanaście wystaw. Teraz jej prace mają okazję obejrzeć lub nabyć raciborzanie. Na Jarmarku nie tylko można nasycić oko pięknymi wyrobami, ale również zjeść coś pysznego. Pomyślano także o dzieciach, dla których na całe dwa dni otworzono bezpłatny lunapark.

 

Zobacz wideo z otwarcia Jarmarku przez prezydenta miasta
Racibórz, Mirosława Lenka:
Zobacz występ  ZPiT "Strzecha" na inaugurację Dni Raciborza:

 

Powiodzeniem cieszył się występ tancerzy Uniwersytetu Trzeciego Wieku:
Jednak najwięcej braw zebrały przedszkolaki:

/p/

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

6 KOMENTARZE

 1. Lamus

  Rada Rodziców Gimnazjum nr 1 zaprasza 13 czerwca na kolejną edycję
  giełdy staroci LAMUS. Gielda staroci odbywa się w budynku Gimnazjum nr 1
  w Raciborzu ul. Kasprowicza 4, od godz. 8 00. W razie ładnej pogody,
  stoiska będą także na podwórku szolnym. Na miejscu kawa, herbata i
  wypieki domowe. Więcej informacji na stronie [url=http://www.lamus.tk][u][color=#0000ff]www.lamus.tk[/color][/u][/url]
  [img]upload/small_0e7d098f743.jpg[/img]

 2. Czy Nowacka reprezentowała na otwarciu ,,modnisie,, czy URZĄD MIASTA ?
  Bo te okularki słoneczne na ,,główce vicki,, sugerowałoby raczej to pierwsze …
  ps.: to teraz taka ,,nowo moda,, u ,,nowobogackich,, …?

 3. Janek

  Podziękowania dla Pana Prezydenta, za pozyskanie funduszy unijnych na zorganizowanie tak okazałej imprezy plenerowej w naszym mieście. Głosujemy na Pana !

 4. [quote]do Janka
  Janek wazelinka[/quote]
  ………………………
  … nie wazelinka ale ,,niegłupi,, …
  Tylko dlaczego nie POdziekował POsłowi za załatwienie …POgody …?
  Czyżby jednak to był ,,ten ….. Jaś,, …?

 5. KUBA

  NIE wiem jak u innych ale jakoś nie moge otworzy plików VIDEO

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here