
Zadatek służy zabezpieczeniu interesów stron umawiających się i uregulowany jest art. 394 kodeksu cywilnego.
Często jest tak, że przy wynajęciu osoby, która wykonać ma dla nas jakąś usługę np. remont pokoju, przy zawarciu umowy zostanie wręczony zadatek, np. w postaci określonej sumy pieniędzy, jednak nie może przekraczać wartości przyszłego zobowiązania. Zgodnie z przepisami osoba, która nie wykona swojego zobowiązania obowiązana jest go zwrócić. Jeżeli usługa nie została wykonana z winy zleceniodawcy wówczas zleceniobiorca może zatrzymać zadatek. W sytuacji, gdy to zleceniobiorca nie wykona pacy musi zwrócić zleceniodawcy zadatek w dwukrotnej jego wartości. Gdy to zaistniałeś sytuacji przyczynią się obie strony umowy wówczas zadatek powinien zostać zwrócony.
Zaznaczyć trzeba różnicę między zadatkiem a zaliczką. Otóż w przypadku zadatku, jeżeli osoba nie wykonana zobowiązania, druga strona wzbogaca się o wysokość zadatku (wartość zadatku x2), natomiast w przypadku zaliczki jej wartość jest po prostu zwracana, w takiej wysokości jaka została wręczona. Co warte jest podkreślenia zadatek przy sporządzeniu umowy będzie zadatkiem tylko i wyłącznie wtedy, gdy zostanie to jasno określone w umowie. Jeżeli nie zostanie to określone wówczas przekazana gotówka będzie „tylko” zaliczką.
/ps/
czytaj także: Bezpłatna porada prawna – zadaj pytanie >>




![„Śląsk niezatarty” w raciborskiej bibliotece. Spotkanie z Beatą i Pawłem Pomykalskimi [ZDJĘCIA] „Śląsk niezatarty” w raciborskiej bibliotece. Spotkanie z Beatą i Pawłem Pomykalskimi](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/05/beata-pawel-pomykalscy.jpg)
![Anną Kańtoch o kulisach pisania kryminałów w bibliotece na Ostrogu [ZDJĘCIA] Anną Kańtoch o kulisach pisania kryminałów w bibliotece na Ostrogu](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/05/anna-kantoch.jpg)
![Rudy stolicą polskiego kryminału. Spotkanie z Agnieszką Peszek i Maciejem Kaźmierczakiem [ZDJĘCIA] Rudy stolicą polskiego kryminału. Spotkanie z Agnieszką Peszek i Maciejem Kaźmierczakiem](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/05/biblioteka-rudy-spotkanie-z-pisarzami-6.jpg)
![Sztuka pięknego pisania nie odchodzi do lamusa. Konkurs w raciborskiej bibliotece [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/05/konkurs-pieknego-pisania-kaligrafia.jpg)
![Jak sprzątać ekologicznie? Warsztaty w bibliotece w Ocicach [ZDJĘCIA] Jak sprzątać ekologicznie? Warsztaty w bibliotece w Ocicach](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/05/ekosprzatanie-biblioteka-ocice.jpg)



![Przedszkolaki odkrywały tajemnice raciborskiej biblioteki [ZDJĘCIA] Przedszkolaki odkrywały tajemnice raciborskiej biblioteki](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/05/przedszkolaki-biblioteka.jpg)





![Protesty nie zatrzymały wycinki. Lipy zniknęły z cmentarza przy ul. Głubczyckiej [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/03/lipy-cmentarz-glubczycka.jpg)






co to za analfabetyzm?