Uwaga: Będą mandaty za złe parkowanie na osiedlach

Przepisy, które obecnie obowiązują pozwalają na nieprzestrzeganie zasad ruchu na terenach supermarketów, drogach wewnętrznych osiedli. Można na nich jeździć 80 km/h, bez świateł mijania i w niezapiętych pasach, parkować wszędzie, nawet na chodniku czy na miejscu dla inwalidów.

Zmieni się to jednak po wakacjach. Wszystko dlatego, że drogi wewnętrzne na osiedlach mieszkaniowych nie są teraz traktowane jako drogi publiczne. Policja ani straż miejska nie ma więc możliwości karania poruszających się po nich kierowców na takich samych zasadach, jak użytkowników dróg publicznych. Oznacza to, że każdy, kto nieprawidłowo zaparkuje samochód pod blokiem nie może zostać ukarany mandatem.

- reklama -

 

Wkrótce się to jednak zmieni dzięki uchwalonej przez Sejm RP 11 czerwca nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym. Ma ona na celu wprowadzenie stosowania jej zapisów na drogach wewnętrznych, które będą położone w nowo utworzonych oznakowanych strefach ruchu. Będzie to możliwe po wprowadzeniu odpowiednich znaków przez zarządcę lub właściciela terenu. Wtedy i tam za wykroczenia drogowe będą nakładane surowe mandaty.

 

/w/

- reklama -

11 KOMENTARZE

  1. tam gdzie jest „strefa zamieszkania” można wlepić mandat, w raciborzu większość uliczek osiedlowych to strefa zamieszkania, wiec zmiana nic nie wnosi. lepiej nie głosować na rządzącą ekipę bo nie buduje parkingów w mieście a zamiast tego wlepia mandaty.

  2. To też oznacza, że jak spadnie śnieg to nie będziemy mogli ćwiczyć poślizgów na parkingu auchan, bo jacyś nadgorliwi policjanci się tam wybiorą 🙁 a frajda z takiej zabawy jest, pomimo tego, że nie można rozpędzić auta do więcej niż 50 km/h…

  3. jezeli mam mieszkanie wlasnosciowe i blok stoi na moim placu , teren naokolo iles metrow jest moj , to co sie wladza wtrąca ? jak poprosimy o pomoc to owszem , inaczej nie wolno i koniec !!! a miejsce na parking nalezy sie kazdemu jak psu buda !!! tylko , ze u nas wszystko „na glowie” miejsca w szpitalu niet , na parkingu niet , itp dziury na drodze „da” itd

  4. W mastach w których władze nie mają pomysłu na rozwój zamiast tworzyć miejsca pracy, przyciągać inwestycje, karze się mandatami. Aby można było karać mandatami trzeba mieć za co karać. Dlatego nie buduje się parkingów, to przecież kosztuje więc znowu byłoby mniej pieniędzy. Jak byłyby parkingi to byłyby mniejsze wpływy z mandatów.

  5. taka bzdura . Osiedle jest terenem prywatnym i policja moze wlepic mandat tylko na zadanie wlasciciela . Jezeli na osiedlu nie ma znakow drogowych ?? to robi kazdy co chce . Na zachodzie na kazdym osiedlu pisze jaka jest dozwolona predkosc po nim i jak sie parkuje . I tak to ma byc . Jezeli ktos zaparkowal moj garaz to w Niemczech jest tak ze jezeli nie moge wyjechac przyjezdza policja wlepia mandat i zalatwia lawete , jezeli nie moge wjechac do garazu przyjezdza policja wlepia mandat i kaze mi zaparkowac gdzie indziej . Jezeli w Raciborzu na Opawskiej parkuja jakies ogloszenia na kolkach i nie mozna ich wywywiezc to pokazuje to slabosc miasta !! Chodnik i pobocze nalezy do miasta i jezeli jest tam strefa parkowania i delikwent postawil jakies dziadostwo z reklama to bez zgody miasta ( musi uiscic oplate ) mozna to dziadostwo usunac na koszt wlasciciela tego wehikulu .Punkt . I tak sie to robi w Europie a wlodaze Racka usneli snem susla . ß

  6. [b]Bardzo dobrze!!! [/b]Wreście będę mogła zaparkować i wyjechać z parkingu przy ul. Żółkiewskiego. Na Spółdzielnie Mieszkaniową nie ma co liczyć.a miejca pod nowe parkingi przy przedszkolu trzymają chyba dla Biedronki lub Lidla.

  7. Zapasowy: przecież właśnie nikt inny tylko mieszkańcy osiedla będą prosić policję o ukaranie mandatami łosi blokujących chodnik, czy też parkujących pół metra od okien czyjegoś mieszkania.
    Jestem jak najbardziej za zmianą tych przepisów, w końcu będzie można łatwo pogonić łosi nielegalnie parkujących pod blokami.

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here